1. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šití, pletení, háčkování. Ruční práce se vracejí, pletou už i muži

Pletení svetru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pletení svetru (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V časech nedostatku a front před Tuzexem častokrát nebylo zbytí. Aby bylo něco pěkného na sebe, musel se vytáhnout šicí stroj nebo jehlice. Plné regály v obchodech a oblečení za babku ruční práce málem pohřbily. Dnes se spousta žen k šití, pletení či háčkování vrací. A co je velmi překvapivé, štrikují už i muži.

Dvaatřicetiletou učitelku francouzštiny Hanku Dejmkovou učila háčkovat babička. Hanka byla ještě malá a moc jí to tehdy nešlo. Před časem si ale k háčkování našla znova cestu. „Potkala jsem jednu příbuznou, která háčkovala čepice, a napadlo mě, že bych to mohla taky zkusit,“ vypráví Hanka. Mezi vyučováním a odpolední poradou si zaběhla do obchodu, koupila přízi a háček, a než skončila porada, měla uháčkováno. „Čepice to ještě nebyla, ale netrvalo dlouho a zvládla jsem ji,“ říká.

Později už si kromě čepic a dek začala troufat i na hračky, třeba na velké háčkované medvědy. Přízi a háček vytahovala nejen doma, ale i ve vlaku, když jezdila ráno do práce z Neratovic do Prahy a odpoledne zpět. „Ve vlaku si ke mně často sedaly babičky, ptaly se, kde jsem se to naučila, a byly nadšené, že se i dnes mladí věnují ručním pracím.“

Pánské hladce a obrace

Jedna věc se ale změnila. Jehlice, háčky a šicí stroje neberou do rukou pouze ženy, ale i pánská část populace. To bylo dřív téměř nemyslitelné – muži v papučích, s klubíčkem vlny a jehlicemi by byli vnímáni jako zženštilí. Z nedávného průzkumu řetězce KiK vyplynulo, že pletení se věnuje aktivně 18 procent Čechů. Jde sice převážně o ženy, ale k tomuto koníčku se hlásí i tři procenta mužů.

„Pletaře tu sice žádného nemáme, ale chlapů, kteří se u nás učí šít, máme několik. Šijí si pro radost, například dobové kostýmy. Jeden se zas domluvil s manželkou, že by se jeden z nich měl na učit s šicím strojem, aby si doma mohli sami upravovat oblečení a nemuseli to nikam vozit. Nakonec padla volba na manžela,“ vypráví Dana Ryglová z Plzně, která se krejčovství věnuje přes dvacet let a kurzy šití a pletení nabízí šest let.

Světový den pletení

Kdo nevěří, že muži s jehlicemi opravdu existují, může se 18. května porozhlédnout kolem sebe. Koná se totiž Světový den pletení na veřejnosti a zúčastnit se ho chce třeba Přemysl Knap z Prahy, který nejenže plete, ale také háčkuje a paličkuje. Říká, že jde o celoživotní vášeň. Časem začal nabízet své služby na webu a zároveň externě vyučovat ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel. Ruční práce nejsou ale jeho hlavním způsobem obživy. „Kdybych se tomu musel věnovat úplně na sto procent a seděl u toho od rána do večera, bál bych se, že by mi z toho vyprchalo to kouzlo, ta relaxace,“ říká čtyřicetiletý Knap.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!