130 let

Michael Jackson. Jméno někdejšího krále popu se pomalu stává symbolem kontroverze. | foto: AFP

Skandály a zašlá sláva

Magazín
  •   8:45
LONDÝN - Michael Jackson letos oslavil padesátku. Americký zpěvák, tanečník a bývalá hvězda celosvětového showbyznysu už veřejnost dlouho nezaujal žádným novým hudebním počinem. A měl by. Neboť davy fanoušků, jež měly pochopení pro mnohé výstřelky výjimečně nadaného umělce, nebezpečně řídnou.
Co v poslední době naopak houstne, je počet kontroverzních zpráv ze zpěvákova života: krom toho, že se kvůli neúspěchu musel vzdát vysněného ranče Neverland, také čelí obžalobě bahrajnského prince. Poslední zpráva o tom, že někdejší král popu údajně konvertoval k islámu, jen dobarvuje předkreslenou karikaturu.

Spor s šajchem vyřešil dohodou
K soudnímu jednání, jež se mělo v pondělí konat v Londýně, se chystali senzacechtiví novináři i Michaelovi dosud věrní fanoušci. Jackson však nakonec do Velké Británie vůbec neletěl, neboť v případě žaloby pro nedodržení údajných závazků vůči synovi bahrajnského krále bylo podle zpravodajských agentur dosaženo mimosoudní dohody. Její znění však bahrajnští právníci tají.

Jackson měl předstoupit před soud na základě žaloby bahrajnského šajcha o údajně dlužných sedm milionů dolarů (přes sto čtyřicet milionů korun). Šajch Abdalláh bin Hamad Chalífa tvrdil, že zpěvákovi tyto peníze zaplatil jako zálohu za slíbené album a autobiografii, které Jackson dosud nevydal. Někdejší král popu se hájí tím, že žádná platná smlouva s bahrajnským princem neexistuje a že se žaloba zakládá na „omylech a překroucených faktech“. Peníze od prince prý považoval za dar.

Šajch je amatérským skladatelem. V Bahrajnu nechal vybudovat nahrávací studio, aby Jackson nahrál album a použil písně, na kterých se šajch podílel. V roce 2006 však Jackson údajně z projektu vycouval a z Bahrajnu odjel.

Ostrov, kde děti nedospějí
Zpěvák se s druhým synem krále Chalífy Hamada bin Ísy seznámil v roce 2005. Tehdy se uchýlil do Bahrajnu poté, co byl ve Spojených státech osvobozen v soudním procesu, v němž čelil obžalobě ze sexuálního zneužívání chlapce.

Tenkrát také opustil svůj ranč Neverland poblíž amerického letoviska Santa Barbara. Ten nesl jméno podle fiktivního ostrova z knihy příběhů Petera Pana, na němž děti nikdy nedospějí, a měl sloužit dětem jako zábavní park. Nyní však již nefunguje a chátrá. S pobytem Michaela Jacksona na Blízkém východě a přátelstvím s bahrajnským šajchem bývá rovněž spojována zpráva o zpěvákově náklonnosti k islámu, k němuž prý nyní oficiálně konvertoval.

Podle britského bulvárního deníku The Sun Jackson při slavnostním obřadu v Los Angeles poprvé pronesl šahádu neboli vyznání víry a přijal nové jméno Mikaeel. Právě vyslovením arabské formule „Věřím, že není boha kromě Boha a že Muhammad je posel boží“ se člověk stává muslimem.

Jako muslimům se jim žije lépe
K islámu podle britského deníku přivedli Jacksona kanadský hudební skladatel David Wharnsby a producent Philip Bubal, s nimiž zpěvák spolupracuje na přípravě své nové desky. Oba už k islámu přestoupili dříve a mimo jiné hudebníka lákali ujištěním, že jako muslimům se jim lépe žije.

Zprávy o Jacksonově náklonnosti k islámu se objevují už delší dobu. Ke změně víry ho přesvědčoval starší bratr Jermaine, jenž sám islám vyznává již dlouho. Kromě toho měl prý Jackson v plánu postavit v Bahrajnu mešitu.
Autor: