18. dubna 2019 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Skanzen Veselý kopec chystá velikonoční program

Skanzen Veselý Kopec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skanzen Veselý Kopec | foto: Profimedia

HLINSKO Skanzen Veselý kopec na Chrudimsku v pátek zahájí sezonu. „Velikonoční akce až do pondělí návštěvníkům přiblíží, jak svátky slavili naši předci,“ řekla ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.

„Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů,“ uvedla Vojancová. Na Zelený čtvrtek vždy lidé pekli jidáše, jsou zakroucené a připomínají provaz, na kterém se Kristův učedník oběsil. Měly i podobu postaviček nebo zvířátek.

Řemeslníci budou zdobit kraslice podle zvyklostí z Horácka. V Hlinsku dívky dělaly ornamenty na vajíčka vyškrabováním nebo voskovou batikou. Když byl na kraslici košík s bodláčím, naznačily tím chlapci, že ho nechtějí. Zkřížené ratolesti znamenaly, že mladík může svou vyvolenou požádat o ruku. Lidé se ve skanzenu také dozvědí, co jejich předci jedli na Boží hod velikonoční.

První expozice muzea v přírodě si lidé mohli díky Luďku Štěpánovi prohlédnout v roce 1972. Lidové stavby přibližují život lidí na vesnici v 19. a 20. století.

Chybět nebude pletení pomlázek nebo pečení tradičního pečiva. V doprovodném programu skanzen v pátek odhalí pamětní desku zakladateli muzea Luďku Štěpánovi, v sobotu bude hrát dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína a v neděli vystoupí folklorní soubor Lipka z Pardubic. Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.