2. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sklo místo plechu. U apoštolů na Staroměstském orloji budou nově okénka ze skleněných vitráží

Staroměstský orloj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstský orloj | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Koncem léta se na věž Staroměstské radnice po několikaměsíčních opravách vrátí orloj. U apoštolů budou nová okénka ze skleněných vitráží, které nahradí ta plechová. Je to návrat k původní podobě orloje, na kterém vyjma posledního půl století byla okénka vždy skleněná. Řekl to Petr Skála, který je správcem orloje od roku 2009 a od ledna má stroj orloje v restaurátorské dílně. Na věž radnice se turisticky atraktivní památka vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin. Restaurátorské práce a opravy vyjdou na 9,4 milionu korun.

Do roku 1911 byla na orloji malovaná skleněná okénka, poté byla vyměněna za vitráže. V 70. letech minulého století vitráže nahradil plech s namalovanou iluzí vitráží.

„Já se domnívám, že to tehdy udělali proto, protože měli poruchu, okénka se neotevřela a apoštolové vitráž patrně rozbili hlavami,“ řekl Skála, který se snaží vytvořit takový mechanismus, aby se při neotevření okénka vyklopila a nerozbila se.

Předlohou pro vitráže jsou dochované fotografie, z nichž je patrné, že byly dost průhledné. Není však jasné, jak byly barevné. Jedno okénko je již vyrobené, druhé by mělo být v příštím týdnu.

Stroj orloje je již téměř kompletně zrestaurovaný, zbývá jen dokončit lanové bubny. Na přelomu července a srpna začne Skála stroj v dílně rozebírat a po částech ho začne stěhovat zpátky do věže. „Zatím nás limituje to, že nejsou hotové omítky a musí se dělat ještě výmalba,“ řekl.

Finišují i restaurátorské práce na dalších částech orloje. Astroláb, který získá vzhled odpovídající historickým dokumentům, čeká druhý nátěr a zlatí se jeho linie. Hotový je zodiak a zrestaurované jsou sochy apoštolů.

V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové letos v září. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 48 milionů korun bez DPH.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!