Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sklo místo plechu. U apoštolů na Staroměstském orloji budou nově okénka ze skleněných vitráží

Magazín

  6:00
PRAHA - Koncem léta se na věž Staroměstské radnice po několikaměsíčních opravách vrátí orloj. U apoštolů budou nová okénka ze skleněných vitráží, které nahradí ta plechová. Je to návrat k původní podobě orloje, na kterém vyjma posledního půl století byla okénka vždy skleněná. Řekl to Petr Skála, který je správcem orloje od roku 2009 a od ledna má stroj orloje v restaurátorské dílně. Na věž radnice se turisticky atraktivní památka vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin. Restaurátorské práce a opravy vyjdou na 9,4 milionu korun.

Staroměstský orloj foto:  Michal Šula, MAFRA

Do roku 1911 byla na orloji malovaná skleněná okénka, poté byla vyměněna za vitráže. V 70. letech minulého století vitráže nahradil plech s namalovanou iluzí vitráží.

Při opravě orloje objevili sochy a dopis od sochaře Suchardy, tajnou místnost nenašli

„Já se domnívám, že to tehdy udělali proto, protože měli poruchu, okénka se neotevřela a apoštolové vitráž patrně rozbili hlavami,“ řekl Skála, který se snaží vytvořit takový mechanismus, aby se při neotevření okénka vyklopila a nerozbila se.

Předlohou pro vitráže jsou dochované fotografie, z nichž je patrné, že byly dost průhledné. Není však jasné, jak byly barevné. Jedno okénko je již vyrobené, druhé by mělo být v příštím týdnu.

Stroj orloje je již téměř kompletně zrestaurovaný, zbývá jen dokončit lanové bubny. Na přelomu července a srpna začne Skála stroj v dílně rozebírat a po částech ho začne stěhovat zpátky do věže. „Zatím nás limituje to, že nejsou hotové omítky a musí se dělat ještě výmalba,“ řekl.

Finišují i restaurátorské práce na dalších částech orloje. Astroláb, který získá vzhled odpovídající historickým dokumentům, čeká druhý nátěr a zlatí se jeho linie. Hotový je zodiak a zrestaurované jsou sochy apoštolů.

V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové letos v září. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 48 milionů korun bez DPH.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat