Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Skok do prázdna s měkkým přistáním? Do Česka dorazil PowerFan

PowerFan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PowerFan | foto: ČTK

TROJANOVICE Postavte se špičkami přes okraj plošiny umístěné 13 metrů nad zemí, rozpažte ruce a udělejte klidný krok do prázdna. Takové jsou v lanovém centru pokyny instruktora odvážlivcům, kteří se chystají vyzkoušet adrenalinovou novinku PowerFan.

Odměnou za překonání pudu sebezáchovy, s nímž prý někteří bojují i desítky minut, je pár vteřin téměř volného pádu a pocit blaženosti po zpomaleném měkkém přistání.

Před úplně prvním krokem do prázdna ve výšce, která odpovídá pátému patru, váhal i samotný instruktor beskydského lanového parku Tarzanie Milan Michna. "Říkal jsem si, proč jsem to postavil tak vysoko? Už jsem zkoušel mnoho adrenalinových věcí, přesto jsem musel hledat odvahu," řekl.Každý, kdo ji najde, musí nejprve po žebřících vylézt na plošinu ukotvenou v koruně mohutného smrku. Cestou vzhůru je už člověk jištěný lanem navinutým na kónické cívce. Při pádu se lano odvíjí a cívka souběžně roztáčí větrák, který pohlcuje energii padajícího člověka a zároveň zajistí bezpečné a plynulé přistání na zemi, vysvětlil Michna.

Za vznikem PowerFanu stojí Britové, kteří vytvářeli trenažér pro přesné dopady při skocích z letadla. "Potřebovali simulovat poslední fázi dopadu, kdy se mají trefit na terč, proto vymysleli systém, který se poté komerčně rozšířil jako adrenalinová atrakce," řekl.

Certifikovanou novinku za zhruba 300.000 korun si podle něho mohou lidé v tuzemsku vyzkoušet zatím na dvou místech - kromě Trojanovic také ve Starých Těchanovicích na Opavsku. "V Česku, Polsku i na Slovensku se ale padá jen z 13 metrů. V USA a Velké Británii to jsou i třicetimetrové skoky z budov, věží nebo mostů," dodal s tím, že najít v lese pevný strom vysoký přes 30 metrů je už problém.Většině odvážlivců, kteří PowerFan v Beskydech vyzkoušejí, ale stačí výška 13 metrů. I v ní lidé zažívají neuvěřitelné věci. "Někteří jsou schopni nahoře přemýšlet 20 minut, jiní skočí bez rozmýšlení během pár vteřin. Na zemi pak mnozí zažívají takový blažený pocit z toho, že to dokázali, že to chtějí zkusit znovu," řekl Michna.

Stejný zážitek měl teď poprvé na PowerFanu dvacetiletý Tomáš Michalička z Říčan u Prahy. "No, vypadá to zajímavě. Uvidíme, jak dopadnu," řekl při pohledu do koruny stromů. Pokyny instruktora ještě doplnil na plošině hlubokým nádechem a výdechem, na zemi pak nadšeně prohlásil: "Bylo to parádní. Ze začátku trochu strach, když jste tam nahoře. Ale pak... prostě úplně super!"

Podrobnosti o PowerFanu, který je možné v tuzemsku vyzkoušet za 120 až 150 korun, jsou na www.tarzanie.cz; o původu zařízení pak na www.powerfan.co.uk.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Advantage Consulting, s.r.o.
Seniorní developer s ASP.NET

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč