Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skok do prázdna s měkkým přistáním? Do Česka dorazil PowerFan

Magazín

  15:49
TROJANOVICE - Postavte se špičkami přes okraj plošiny umístěné 13 metrů nad zemí, rozpažte ruce a udělejte klidný krok do prázdna. Takové jsou v lanovém centru pokyny instruktora odvážlivcům, kteří se chystají vyzkoušet adrenalinovou novinku PowerFan.

PowerFan foto: ČTK

Odměnou za překonání pudu sebezáchovy, s nímž prý někteří bojují i desítky minut, je pár vteřin téměř volného pádu a pocit blaženosti po zpomaleném měkkém přistání.

Před úplně prvním krokem do prázdna ve výšce, která odpovídá pátému patru, váhal i samotný instruktor beskydského lanového parku Tarzanie Milan Michna. "Říkal jsem si, proč jsem to postavil tak vysoko? Už jsem zkoušel mnoho adrenalinových věcí, přesto jsem musel hledat odvahu," řekl.Každý, kdo ji najde, musí nejprve po žebřících vylézt na plošinu ukotvenou v koruně mohutného smrku. Cestou vzhůru je už člověk jištěný lanem navinutým na kónické cívce. Při pádu se lano odvíjí a cívka souběžně roztáčí větrák, který pohlcuje energii padajícího člověka a zároveň zajistí bezpečné a plynulé přistání na zemi, vysvětlil Michna.

Za vznikem PowerFanu stojí Britové, kteří vytvářeli trenažér pro přesné dopady při skocích z letadla. "Potřebovali simulovat poslední fázi dopadu, kdy se mají trefit na terč, proto vymysleli systém, který se poté komerčně rozšířil jako adrenalinová atrakce," řekl.

Certifikovanou novinku za zhruba 300.000 korun si podle něho mohou lidé v tuzemsku vyzkoušet zatím na dvou místech - kromě Trojanovic také ve Starých Těchanovicích na Opavsku. "V Česku, Polsku i na Slovensku se ale padá jen z 13 metrů. V USA a Velké Británii to jsou i třicetimetrové skoky z budov, věží nebo mostů," dodal s tím, že najít v lese pevný strom vysoký přes 30 metrů je už problém.Většině odvážlivců, kteří PowerFan v Beskydech vyzkoušejí, ale stačí výška 13 metrů. I v ní lidé zažívají neuvěřitelné věci. "Někteří jsou schopni nahoře přemýšlet 20 minut, jiní skočí bez rozmýšlení během pár vteřin. Na zemi pak mnozí zažívají takový blažený pocit z toho, že to dokázali, že to chtějí zkusit znovu," řekl Michna.

Stejný zážitek měl teď poprvé na PowerFanu dvacetiletý Tomáš Michalička z Říčan u Prahy. "No, vypadá to zajímavě. Uvidíme, jak dopadnu," řekl při pohledu do koruny stromů. Pokyny instruktora ještě doplnil na plošině hlubokým nádechem a výdechem, na zemi pak nadšeně prohlásil: "Bylo to parádní. Ze začátku trochu strach, když jste tam nahoře. Ale pak... prostě úplně super!"

Podrobnosti o PowerFanu, který je možné v tuzemsku vyzkoušet za 120 až 150 korun, jsou na www.tarzanie.cz; o původu zařízení pak na www.powerfan.co.uk.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...