Guiles se kvůli tričku dva roky soudil se svou střední školou a tento týden u odvolacího soudu zvítězil. Na přední straně trička je obrázek kuřete s hlavou George Bushe. Prezident má na hlavě vojenskou helmu a pod obrázkem stojí nápis „samovládné světové turné“.
Na zadní straně je opět Bushův obličej a vedle něj sklenice martini, brčko, žiletka a kokain. Ilustrace doprovázejí text o tom, že Bush je „závislý na kokainu“, „podvodník“, „ulejvák“ a „prolhaný opilý řidič“, což jsou narážky na prezidentovu kariéru u armády.
Guiles tričko začal nosit do školy ve vermontském Williamstownu v roce 2004. Uplynuly dva měsíce, aniž by některý z pedagogů studenta pokáral. Pak si však jeho oděvu povšimla matka jednoho žáka, která doprovázela Guilesovu třídu na školní výlet.
Stěžovala si opakovaně přítomnému zástupci ředitele, který nakonec Guilesovi přikázal, aby si tričko vyměnil, obrátil naruby nebo přelepil slovo „kokain“ a obrázky znázorňující drogy a alkohol. Guiles to neudělal a byl z výletu vykázán. Další den přišel na vyučování v tomtéž tričku a učitelé ho na den vyloučili ze školy.
Když se Guiles po vypršení trestu vrátil, měl obrázky na svém oblíbeném tričku přelepené páskou, na kterou napsal „cenzura“. Později školu zažaloval za to, že omezila jeho právo na svobodu projevu, čímž porušila první dodatek americké ústavy.
Škola se u soudu hájila tím, že jí v žádném případě nevadil politický podtext trika, ale obrázky propagující drogy a alkohol. Odvolávala se na školní řád, v němž stojí: „Jakýkoliv aspekt zevnějšku osoby, který představuje riziko pro zdraví a bezpečnost jí samé či ostatních nebo je rušivý, je nepřípustný.“ V řádu následuje výčet příkladů zakázaného oblečení, který výslovně zahrnuje i znázorňování drog a alkoholu.
Úspěšné odvolání
Guiles argumentoval tím, že tričko drogy ani alkohol v žádném případě nepropaguje. „To tričko se snaží sdělit, že George Bush je idiot, a také to, že bral drogy, což z něj dělá ještě většího idiota,“ vysvětlil student.
Soud prvního stupně dal však za pravdu williamstownské střední s tím, že „pokud škola necenzuruje politické názory žáků, smí zakázat oblečení s obrázky drog jako nevhodné pro školní prostředí“. Zároveň však soudci přikázali škole, aby ze studijních záznamů žáků vymazala poznámku o Guilesově jednodenním vyloučení.
Guiles, jehož otec je ekologický aktivista, se nevzdal a s podporou svých rodičů podal proti rozsudku odvolání. A odvolací soud teď rozhodl, že Guilesovo ústavou zaručené právo na svobodu projevu bylo skutečně porušeno.
„Tričko užívá drsné formulace a ilustrace, aby vyjádřilo nesouhlas s prezidentovou politikou a aby zpochybnilo jeho charakter. Obrázky na oděvu však nejsou z hlediska práva urážlivé,“ uvedl federální soud, který ke školnímu řádu vůbec nepřihlédl. „Guilesovo tričko nezpůsobilo ve škole žádný konflikt nebo jiný problém,“ upozornili soudci.