Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mormoni v Utahu se bouří, vystupují z církve

Magazín

  11:20
SALT LAKE CITY - Skupina zhruba 150 mormonů opustila v sobotu svou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů v hromadné rezignační ceremonii v Salt Lake City.

Katedrála Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů v Utahu. foto: wikipedie.org

Jak napsala agentura Reuters, šlo zřídka vídaný projev odporu mormonů, kteří tak vyřešili svou dlouhodobou nespokojenost s postojem církve vůči takovým otázkám, jako je polygamie či sňatky homosexuálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Účastníci z Utahu, Arizony, Idaha a dalších míst se sešli v parku v Salt Lake City, aby podepsali "Vyhlášení nezávislosti na mormonství". "Je to úžasný pocit," řekla Alison Lucasová z Utahu, která se shromáždění zúčastnila navzdory vysoko šplhajícím teplotám. "Nevím, jestli bych k tomu sebrala odvahu, kdyby to nebylo ve skupině," dodala.

V Utahu sídlící Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je známá svou kulturou poslušnosti a sobotní hromadná ceremonie byla málo vídaným projevem kolektivní vzpoury. Poté, co se účastníci sešli v parku, vydali se na nedaleký kopec Ensign Peak ve stopách nejvyššího představeného církve Brighama Younga, který tam vystoupil v roce 1847, aby se podíval na místo, kde jeho Svatí posledních dnů postaví město.

Park zaplavil jásot a objímání

Na vrcholku kopce shromáždění skandovali "Svoboda!", jásali, tleskali a objímali se. "Byla to dlouhá cesta a tohle je její symbolický konec," řekla organizátorka Zilpha Larsenová z Utahu. "Jen doufám, že to lidi posílí a pomůže jim to cítit se lépe při svém rozhodování." Mezi důvody, které odpadlíky k vystoupení vedly, nejčastěji zazněl politický aktivismus církve proti sňatkům homosexuálů či dogmatická učení, jež jsou v rozporu s vědeckými zjištěními nebo jsou vnímána jako rasistická, případně sexistická. Někteří z rebelů se také odvolávají na nedůslednost v mormonském vysvětlování vlastní historie včetně praktiky mnohoženství.

Na dotaz ohledně hromadného vystoupení uvedl mluvčí Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, že církev miluje a respektuje každého svého člena. "Lidé činí vlastní rozhodnutí o směru, jakým chtějí vést svůj život," uvedl ve vyjádření zaslaném e-mailem agentuře Reuters mluvčí Michael Purdy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Ačkoli je jen velmi málo lidí, kteří se rozhodnou k podobnému činu, je velmi smutné vidět někoho, kdo se rozhodne odejít. Přejeme jim všechno dobré," dodal.

Podle posledních údajů se k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hlásí po celém světě asi 14,4 milionu lidí. Počet těch, kdo z církve odcházejí, zveřejňován není. Mezi prominentní mormony patří i prezidentský kandidát amerických republikánů Mitt Romney, který by se měl na podzim utkat s dosavadním prezidentem Barackem Obamou. Pokud by zvítězil, stal by se prvním mormonem zvoleným do Bílého domu.

V České republice jsou mormoni registrovanou církví od roku 1990 a při sčítání lidu v roce 2001 se k nim přihlásilo přes 1300 osob.

Autoři: ,