Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mormoni v Utahu se bouří, vystupují z církve

Katedrála Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů v Utahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katedrála Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů v Utahu. | foto: wikipedie.org

SALT LAKE CITY Skupina zhruba 150 mormonů opustila v sobotu svou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů v hromadné rezignační ceremonii v Salt Lake City.

Jak napsala agentura Reuters, šlo zřídka vídaný projev odporu mormonů, kteří tak vyřešili svou dlouhodobou nespokojenost s postojem církve vůči takovým otázkám, jako je polygamie či sňatky homosexuálů.

ČTĚTE TAKÉ:


Účastníci z Utahu, Arizony, Idaha a dalších míst se sešli v parku v Salt Lake City, aby podepsali "Vyhlášení nezávislosti na mormonství". "Je to úžasný pocit," řekla Alison Lucasová z Utahu, která se shromáždění zúčastnila navzdory vysoko šplhajícím teplotám. "Nevím, jestli bych k tomu sebrala odvahu, kdyby to nebylo ve skupině," dodala.

V Utahu sídlící Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je známá svou kulturou poslušnosti a sobotní hromadná ceremonie byla málo vídaným projevem kolektivní vzpoury. Poté, co se účastníci sešli v parku, vydali se na nedaleký kopec Ensign Peak ve stopách nejvyššího představeného církve Brighama Younga, který tam vystoupil v roce 1847, aby se podíval na místo, kde jeho Svatí posledních dnů postaví město.

Park zaplavil jásot a objímání

Na vrcholku kopce shromáždění skandovali "Svoboda!", jásali, tleskali a objímali se. "Byla to dlouhá cesta a tohle je její symbolický konec," řekla organizátorka Zilpha Larsenová z Utahu. "Jen doufám, že to lidi posílí a pomůže jim to cítit se lépe při svém rozhodování." Mezi důvody, které odpadlíky k vystoupení vedly, nejčastěji zazněl politický aktivismus církve proti sňatkům homosexuálů či dogmatická učení, jež jsou v rozporu s vědeckými zjištěními nebo jsou vnímána jako rasistická, případně sexistická. Někteří z rebelů se také odvolávají na nedůslednost v mormonském vysvětlování vlastní historie včetně praktiky mnohoženství.

Na dotaz ohledně hromadného vystoupení uvedl mluvčí Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, že církev miluje a respektuje každého svého člena. "Lidé činí vlastní rozhodnutí o směru, jakým chtějí vést svůj život," uvedl ve vyjádření zaslaném e-mailem agentuře Reuters mluvčí Michael Purdy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Ačkoli je jen velmi málo lidí, kteří se rozhodnou k podobnému činu, je velmi smutné vidět někoho, kdo se rozhodne odejít. Přejeme jim všechno dobré," dodal.

Podle posledních údajů se k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hlásí po celém světě asi 14,4 milionu lidí. Počet těch, kdo z církve odcházejí, zveřejňován není. Mezi prominentní mormony patří i prezidentský kandidát amerických republikánů Mitt Romney, který by se měl na podzim utkat s dosavadním prezidentem Barackem Obamou. Pokud by zvítězil, stal by se prvním mormonem zvoleným do Bílého domu.

V České republice jsou mormoni registrovanou církví od roku 1990 a při sčítání lidu v roce 2001 se k nim přihlásilo přes 1300 osob.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...