Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do české knihy rekordů se dostaly sladké svatební šaty. Vyráběly se sto hodin

Magazín

  7:00
PRAHA - Do české knihy rekordů v nedělic pořadatelé zapsali největší jedlé svatební šaty vyrobené několika cukrářkami podle skutečných šatů pro nevěstu. Trojice autorek na dortu ve velikosti skutečných šatů pracovala sto hodin. Bílé krajkové šaty ozdobily v Praze cukrářskou soutěž Svatební dort roku 2016.
Při příležitosti cukrářské soutěže Svatební dort roku 2016 byly v Praze...

Při příležitosti cukrářské soutěže Svatební dort roku 2016 byly v Praze odhaleny největší jedlé svatební šay foto: ČTK

Šaty bude v klimatizované vitríně uchovávat pelhřimovská agentura Dobrý den, jejíž zástupce v neděli cukrářkám předal certifikát o tuzemské jedinečnosti jejich výrobku.

„Používaly jsme fondán, což je potahovací cukrová hmota z cukru a glukózy, jedlou krajku, bílkovou polevu, která se běžně používá třeba při zdobení perníčků, jedlé perličky a jedlé barvy, třpyty, lesky...,“ řekla jedna z autorek dortu, cukrářka Hana Rawlingsová.

Téměř metrákové šaty

„Pracovaly jsme na tom od září do začátku prosince, vždy jeden den v týdnu od rána až do odpoledne, a když jsme to sečetly, vyšlo nám asi sto hodin,“ doplňuje kolegyně Pavlína Loučková. Základ šatů podle ní tvoří dřevěná konstrukce, na které je upevněný polystyren. „Ten jsme ořezaly zhruba do tvarů ženského těla a na něj jsme nanášely jedlý materiál a tvořily jsme ženskou postavu, kterou jsme vyhladily, a teprve tu jsme následně oblékaly,“ popisuje proces vzniku dortu. Na šaty se použilo více než 50 kilogramů potahovací hmoty a celé váží asi 90 kilogramů.

Příběh úspěchu: Nejprve montovala Felicie, teď šije šaty pro Českou Miss

Šaty vznikly podle skutečného modelu módní návrhářky Soni Hlaváčkové, která se věnuje tvorbě společenských šatů. „Šaty, podle kterých to bylo dělané, už jsou prodané. Chtěla jsem tenkrát vyzkoušet techniku, kterou tu nikdo nedělal, byla to štrasová krajka. I výroba těch šatů byla něco kolem sta hodin,“ řekla návrhářka. Cukrářky si podle ní vybraly odvážný svatební model s bohatě zdobeným korzetem. Oproti originálu je sladká sukně splývavá a v jednodušší linii. Pokud se vdavkůchtivé ženě zalíbí šaty v konfekční velikosti 34 v podobě dortu, Hlaváčková je prý připravena vyrobit opět jejich textilní variantu.

Soutěž Svatební dort roku se letos konala počtvrté. Zájemcům o sladké výrobky, kterých v neděli do hotelu Clarion Congress Hotel Prague přišlo přes tisíc, ukázala svou práci jedna z cukrářských hvězd, Anny Maria Rocheová, která je autorkou dortů pro Nicole Kidmanovou, Rihannu nebo Celine Dionovou a držitelkou mnoha oborových ocenění. Vedle profesionálních cukrářů soutěžily také juniorské týmy ze dvou oborových středních škol.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...