Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlapadlo, ABBA a miliony lidí

Magazín

  9:35
PRAHA - Přípravy oslav příchodu nového roku vrcholí ve všech světových metropolích. Radnice po celém světě na tento den každoročně vynaloží obrovské částky. Ulice měst znovu přivítají statisíce návštěvníků. Velký den se v každé metropoli bude nést v trochu jiném duchu.

Newyorská koule. Jejím spuštěním v poslední minutě se město loučí se starým rokem. foto: ČTK

Berlín prý chystá největší silvestrovskou party pod širým nebem, Londýn připravuje velkolepý ohňostroj a Paříž čeká v ulicích až půl milionu lidí. Varšava vsadila na oslavy ve znamení švédské skupiny ABBA a New York letos slaví ve znamení ekologie. Nový letopočet 2009 se zde v první vteřině nového roku rozsvítí nad hlavami zhruba milionového davu z baterií nabitých díky dobrovolníkům šlapajícím na speciálním kole.

V Británii odzvoní silvestrovskou půlnoc slavný Big Ben. Poté se rozzáří známé vyhlídkové kolo London Eye (Londýnské oko) na protějším nábřeží Temže velkolepým desetiminutovým ohňostrojem. Kolo vysoké 135 metrů, které bylo postaveno k oslavám příchodu roku 2000, patří k nejoblíbenějším moderním turistickým atrakcím Londýna. Televize BBC bude ohňostroj přenášet živě. Britské listy odhadují, že se do londýnských ulic vydá na 750 tisíc lidí.

V Paříži vyjde do ulic až půl milionu lidí. Budou se pohybovat zejména na proslulé třídě Champs-Élysées a u Eiffelovy věže. Na klidný průběh slavností tam bude dohlížet kolem 4,5 tisíce policistů a strážníků. Pařížskou oblast má pod kontrolou asi 250 motorizovaných hlídek.

Berlín přivítá nový rok v okolí Braniborské brány a na ulici 17. června. Ta se promění v téměř dva kilometry dlouhou zónu vyhrazenou bujarému veselí. Na třech pódiích a v osmi „diskostanech“ se bude o dobrou náladu starat dvacítka německých i zahraničních hudebních skupin. K berlínským silvestrovským oslavám patří také ruské kolo a velkolepý ohňostroj.

Vlastní speciality při oslavách konce roku mají obyvatelé Vídně, kteří se chystají jako každý rok tančit v ulicích metropole. Na silvestrovské oslavy je zde vydáváno okolo 100 milionů eur.
Devět z deseti Rusů považuje oslavy nového roku za vůbec nejdůležitější svátek roku. Ruské listy ale předpokládají, že novoroční oslavy v Moskvě budou kvůli světové finanční krizi zřejmě více rodinné než v minulých letech. V Rusku se dárky nadělují právě na Nový rok.

„Zelený“ New York
Do ulic New Yorku se na oslavy příchodu nového roku chystá kolem jednoho milionu lidí, kteří chtějí vidět tradiční spuštění obří koule na střeše budovy One Times Square a rozsvícení obřího letopočtu 2009. Zbrusu nová novoroční koule je dvojnásobně velká než ta předešlá. V průměru má přes tři a půl metru a váží téměř 5,4 tuny. Její povrch je pokrytý 2668 krystaly a více než 32 tisíci různobarevných žárovek. Podle jejích tvůrců tak může vznikat přes 16 milionů barevných kombinací, z nichž se mohou skládat miliardy nejrůznějších vzorů.

Návštěvníci Times Square, kteří chtějí obsadit nejlepší místa, zpravidla přicházejí už dopoledne nebo brzy odpoledne. Obrnit se musejí nejen trpělivostí, ale i ochotou zvládnout celé čekání bez kapky alkoholu i bez dodatečných veřejných záchodků. Po celý prosinec si mohli návštěvníci Times Square zdarma pro zdraví zajezdit na šesti stacionárních velocipédech, které sloužily jako generátory pro baterie. Z těchto zásob bude obří číslo 2009 na budově One Times Square svítit prvních zhruba 15 minut svého čtrnáctidenního života.

Dění ve Varšavě se poslední den v roce ponese v rytmu hudby legendární švédské skupiny ABBA. Zábavní večer se uskuteční na náměstí Konstytucji. Organizátory k tomu inspirovalo uvedení filmového muzikálu Mamma Mia!. Novinkou je vyznačení zvláštního prostoru pro handicapované osoby a nálepky na oblečení pro děti, na které mohou rodiče napsat jméno a telefon pro případ, že by se jejich ratolest ztratila.
Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat