22. září 2008 8:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slavná socha v ohrožení

Socha Davida od slavného renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Davida od slavného renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho | foto: Reprofoto

FLORENCIE Socha Davida od slavného renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho se může převrátit. Hlavním důvodem, proč tomu tak je pouhé čtyři roky po jejím vyčištění a opravě, jsou především zástupy turistů, uvedl server BBC news s odvoláním na italské odborníky.

Masivní socha mladého válečníka je podle nich doslova v nebezpečí kvůli své velikosti, tvaru a velmi nekvalitnímu mramoru, ze kterého byla před zhruba pěti sty lety vytesána. Zároveň ale upozorňují, že největší nebezpečí přichází ze strany kroků mnoha návštěvníků, kteří každodenně navštěvují florentskou Gallerii dell’Academia, kde je socha vystavena již od roku 1873.

 Odborníci proto chtějí sochu ochránit před nebezpečnými vibracemi pomocí izolace. Ta by měla stát okolo jednoho milionu eur (zhruba 24 milionů korun). Bez této nemalé investice ale hrozí, že se významná socha převrátí. Následná oprava by téměř jistě stála mnohem víc.

 Antonio Borri, profesor stavebního inženýrství na univerzitě v Perugii a člen týmu zaznamenávajícího stav sochy, řekl, že trhliny, které byly opraveny v průběhu restaurátorských prací při příležitosti Davidova pětistého výročí, se znova objevily. Uvedl to deník The Times.

Musí se jednat rychle
Konference ve Florencii bude jednat ohledně dalších možností, jak sochu zachránit. Těmi může být kromě izolace také uzavření do ochranného obalu nebo úplné oddělení od veřejnosti. Profesor Borri totiž říká, že „trhliny se znovu otevírají jedna po druhé“.

 Pro The Times dále uvedl, že socha byla podrobena důkladnému pozorování. „Musíme něco rychle udělat,“ dodal i navzdory tomu, že ředitelka florentského muzea, profesorka Cristina Acidiniová, význam obav ostatních odborníků bagatelizuje. „Zhodnocujeme rozsah opatření potřebných k ochraně sochy vzhledem k jejím známým poškozením,“ říká ředitelka a dodává: „Není žádný důvod k okamžitému znepokojení.“

 Socha byla prý neustále sledována a jediné nebezpečí by nastalo, pokud by byla Florencie postižena neobvykle silným zemětřesením. „Avšak v tomto případě by v nebezpečí bylo i muzeum samo, spolu s množstvím florentského uměleckého dědictví,“ dodává profesorka Acidiniová.

Socha obrovského významu
Michelangellův David získal takřka již po svém dokončení v období vrcholné renesance velký společenský věhlas a stal se doslova ikonou. Ve své době představoval především mocný symbol florentských politických ideálů: jeho „předlohou“ totiž nebyl nikdo jiný než David, mladý bojovník který podle biblického Starého zákona porazil obra Goliáše.

 Od té doby byl v ohrožení již mnohokrát: po jeho prvním vystavení jej napadl dav lidí a roku 1991 jej poškodil pomocí kladiva nepříčetný italský malíř. Rozdílné názory také vyvolala ona zmiňovaná poslední restaurace. K čištění povrchu sochy bylo použito destilované vody, což ji podle kritiků mohlo také poškodit. K tomu totiž došlo při jednom čištění v roce 1843, kdy byla použita kyselina chlorečná.

 David je výjimečný ještě jednou věcí – jeho kopie jsou totiž vystaveny na různých místech, kasiny v Las Vegas počínaje a levnými středomořskými bary konče. Stal se tak jedním z nejvíce kopírovaných výtvarných děl.
Martin Maška, Lidové noviny

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…