Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Slavný ‚opičí proces‘ dal za pravdu bibli, Darwin ale neprohrál

Charles Darwin. foto: Reprofoto

DAYTON/PRAHA - Když v roce 1859 Charles Darwin publikoval svou evoluční teorii, naboural po staletí jediné přijímané tvrzení, že svět byl stvořen Bohem, a vyvolal vášnivé diskuse, které dodnes nevychladly. V USA vedly i k několika soudním procesům, z nichž nejznámější - takzvaný opičí - začal 10. července 1925. Učitel John Scopes v něm tehdy čelil obvinění, že učil žáky evoluční teorii.
  5:00

„Nevěděl jsem nic o evoluci, když jsem ten zákon navrhoval, ale četl jsem v novinách, že děti chodí domů ze školy a říkají rodičům, že v bibli jsou nesmysly,“ vysvětlil poslanec státu Tennessee John Butler. Příslušný zákon ve státě Tennessee od března 1925 (až do roku 1967) zakazoval učitelům na státních školách „učit teorii popírající božské stvoření člověka“. Přitom ale povoloval učebnici, jež evoluční teorii popisovala.

Parta nadšenců se pustila do práce na zaniklé železnici u Zubrnic. Každý se může přidat

Za „opičím procesem“ stál Newyorčan George Rappleyea, jenž v Daytonu vedl důlní společnost a přesvědčil tamní podnikatele, že soudní pře na takto kontroverzní a diskutované téma by mohla přilákat pozornost k dvoutisícovému městečku. Což se skutečně stalo. Jednání sledovaly stovky novinářů, i z celonárodních deníků, proces poprvé v historii v přímém přenosu přenášel rozhlas. Do týmu obžaloby se totiž podařilo získat trojnásobného kandidáta na prezidenta USA Williama Jenningse Bryana, mezi obhájci byl slavný advokát Clarence Darrow.

O 24letého učitele Johna Scopese, který se nechal přesvědčit, aby se stal obětním beránkem, šlo až ve druhé řadě. Obžalován byl v květnu 1925 a vazbě se vyhnul díky kauci, kterou za něj zaplatil majitel deníku Baltimore Sun Paul Patterson. Proces začal 10. července 1925. Soudce John Raulston začínal každý den jednání modlitbou a většina z porotců chodila pravidelně do kostela. Když se z procesu stala fraška, 11. den obhájce Darrow požádal o uznání Scopese vinným, aby se kauza mohla dostat před soud vyšší instance. Scopes byl odsouzen k pokutě sto dolarů.

VIDEO: Jedlík v USA stanovil světový rekord v pojídání hotdogů, snědl jich 75. Hranici posunula i žena

Slyšení před Nejvyšším soudem státu Tennessee začalo v květnu 1926, verdikt byl vynesen v lednu následujícího roku. Soud uznal Butlerův zákon za ústavní, ale rozsudek nad Scopesem zrušil kvůli procesní chybě - pokutu měla podle něj udělit porota, nikoli soudce Raulston.

Scopesův proces eskaloval bitvu mezi evolucionisty a kreacionisty (zastánci teorie stvoření) a několik dalších států USA krátce poté přijalo zákon, který zakazoval vyučovat evoluční teorii (v roce 1927 jich bylo 13). Až v roce 1968 rozhodl Nejvyšší soud USA, že podobný zákaz porušuje ústavu Spojených států, v níž se říká, že státní školy nesmějí podporovat žádné náboženství.

Autor: