Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný strom z Vykoupení z věznice Shawshank zničila vichřice, symbolizoval naději

Magazín

  11:20
LUCAS (OHIO) - Na konci proslulého filmu Vykoupení z věznice Shawshank přichází Morgan Freeman alias Red ke statnému dubu, aby si přečetl dopis od svého přítele Andyho, kterého ztvárnil Tim Robbins. „Pamatuj Rede, naděje je dobrá věc, možná nejlepší ze všech věcí, a žádná dobrá věc nemůže zemřít,“ píše se v něm.

Záběr na dub z filmu Vykoupení z věznice Shawshank. foto: The Shawshank Redemption - Original Theatrical Trailer/YouTube.com

Právě tento dub byl jedním z hlavních symbolů spojených s filmem Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994. Každý rok k němu zavítaly tisíce fanoušků. Dub stál na soukromém pozemku ve městě Lucas v americkém Ohiu.

V pátek se ale přes město prohnal silný vítr a strom rozlomil, píší The New York Times. Zpráva vyvolala mezi příznivci snímku smutek.

„Pro mnoho návštěvníků znamenal naději,“ říká Jodie Snavely, z Mansfield/Richland Convention a místního centra pro návštěvníky. „Když už sem přijeli, byl to pro ně emotivní zážitek a silný moment,“ podotýká. Ve filmu Andy popisuje dub jako místo vystřižené z básně Roberta Frosta (americký básník – pozn. red.).

Tím, že dub stál na soukromém pozemku, jej návštěvníci mohli vyfotit pouze z nedaleké silnice a nesměli jít přímo k němu. Úředníci ještě nevědí, co se stromem udělají vlastníci pozemku. Domnívají se však, že dojde k jeho kompletnímu pokácení a odstranění. Pozemek patří farmářům, kteří nejspíš půdu využijí.

Ve filmu navštíví Red tento strom poté, co je propuštěn na podmínku (ve videu 1:48 – pozn. red.). Najde pod ním zakopaný balíček s pěnezi a instrukcemi, které ho dovedou k Andymu, jenž z vězení uprchl. Mimochodem pod tímto dubem požádal Andy o ruku svou přítelkyni.

Ačkoli je Vykoupení z věznice Shawshank zasazeno do prostředí Maine, většina scén se natáčela v Ohiu. Místní turistické centrum dokonce upozorňuje na 14 natáčecích míst, která jsou přístupná návštěvníkům. A to včetně ohijského výchovného ústavu, který tvůrci představili jako vězení Shawshank.

Není to poprvé, co strom zasáhla přírodní kalamita. Silné větry způsobily odlomení jedné části také během bouřky v roce 2011. Přiznivci tak nemusejí zoufat, právě tento kus mohou vidět na jednom z míst, kde se natáčelo - ve věznici.

Vykoupení z věznice Shawshank je celosvětově populární film. Na webu Česko-Slovenské filmové databáze má hodnocení 95 procent a je na prvním místě jako nejlepší film a na druhém místě z hlediska oblíbenosti. Uživatelé The Internet Movie Database snímku dali 9,3 bodů z deseti, což mu zajišťuje první místo, o které se dělí s filmem Kmotr.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat