Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sloni „pláčou“ nad zemřelými

PRAHA Vědci poprvé experimentálně ověřovali, jak je to s pietou slonů ke kosterním pozůstatkům příslušníků jejich druhu.

Legenda o sloních hřbitovech, byť ji výzkumy vyvrátily, má svůj skutečný základ. Sloni věnují neobvyklou pozornost kostem příslušníků svého druhu. Lidskou představivost probouzí i to, že při zpozorování kostí mrtvého slona sloni „pláčou“.

Přesněji řečeno, slzí z takzvané temporální žlázy, která je umístěna přibližně mezi očima a ušima, ve spánkové oblasti. Vylučování z těchto žláz se objevuje i v jiných situacích, především citově vypjatých, například při páření nebo opětovném setkání se svou skupinou.

Takové projevy emocí nejsou mezi zvířaty neobvyklé. Zcela výjimečný je ale fakt, že sloni projevují takové vzrušení nad mrtvými. Jediný známý druh kromě člověka, který věnuje nějakou pozornost svým mrtvým, je jeho nejbližší žijící příbuzný, šimpanz.

Tito lidoopi si vyvinuli složité chování vůči mrtvým členům skupiny, ale jenom do chvíle, než se tělo začne rozkládat. V tu chvíli ho opustí a dále o ně nejeví zájem.

Naproti tomu sloni jsou známí svým zaujetím právě pro kosterní pozůstatky svého druhu. Pokud se s nimi setkají, dotýkají se jich chobotem i nohama, jak nasvědčují četná pozorování.

Vědci ovšem chtěli mít jasno: skupina biologů z Anglie a Keni proto připravila tři pokusy, které měly přesněji osvětlit mechanismus a motivaci tohoto chování. V prvním experimentu do blízkosti 17 různých skupin divokých slonů položili lebky buvola, nosorožce a slona. Jenom poslední z nich u slonů vzbudila trvalejší zájem.

Výzkumníci divokým slonům také předložili dřevo, slonovinu a sloní lebku. Sloni se věnovali především slonovině, potom lebce a nejméně dřevu.

Poslední experiment se týkal tří skupin slonů, které v poslední době ztratily svou vůdčí samici. Vědci při něm použili lebky oněch tří zemřelých samic. Ve všech případech se sloni „věnovali“ všem lebkám stejně - lebku příslušnice své skupiny asi vůbec nepoznali.

„Zájem slonů o slonovinu a kosti vlastního druhu znamená, že pravděpodobně navštěvují kosti příbuzných, kteří zemřeli na jejich domácím teritoriu,“ píše tým vedený Karen McCombovou v časopise Biology Letters.

Vznik tohoto chování patrně souvisí s dlouhověkostí slonů a složitou společenskou strukturou jejich pevně spjatých skupin, ve kterých každá smrt znamená velký otřes.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.