17. června 2016 11:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slonice si malováním zpestřují den v ústecké zoo. Výtěžek z obrazů jde na výzkum

Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy. | foto: ČTK

Ústí nad Labem  Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy. Cílem nezvyklé činnosti je zpestřit tvorům denní režim a prohloubit jejich vztah s chovatelem. Díla největších suchozemských savců jsou na prodej. Část výtěžku jde na výzkum sloních nemocí, řekla mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová

Indické slonice Kala a Delhi poprvé dostaly speciálně upravený štětec do chobotu v roce 2012. „Sloni jsou inteligentní zvířata, takže poměrně rychle pochopí, co se od nich vyžaduje. Delhi byla k této aktivitě přístupnější a šikovnější, takže většinu obrazů namalovala ona, ale autorkou některých je i Kala,“ popsal chovatel Jan Javůrek.

Malováním zahání nudu

Sloni malují štětcem s držátkem ve tvaru písmene T, aby jej mohly dobře uchopit. „Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy, které rozmícháme a vždy nabízíme ze dvou na výběr. Pak držíme plátno před slonicí a ona maluje podle své fantazie. Zhotovení jednoho obrazu trvá zhruba deset až patnáct minut,“ doplnil Javůrek.

Díla největších suchozemských savců jsou na prodej.
Autorkami obrazů jsou slonice Delhi a Kala.

K malování chovatelé slony nijak nenutí. „Je to další ze způsobů, jak slonům zpestřit denní režim a postarat se o jejich psychickou pohodu, neboť vhodně zvolenými aktivitami se předchází vzniku stereotypnímu chování, které je u nudících se slonů časté. Navíc se tím posiluje a prohlubuje vztah mezi zvířetem a chovatelem, což je v našich podmínkách kontaktního chovu velice důležité,“ uvedl další z chovatelů Petr Kiebel.

Zakoupením obrazu přispějete na výzkum

V současné době tuto tvůrčí činnost zařazují v Ústí na program slonům častěji. Důvodem je podpora výzkumu sloních nemocí jako je herpes. Tento virus letos zabil ani ne dvouletou sloní samici v Ostravě. Podobných případů v poslední době přibylo. Virus se začal chovat agresivněji, ohrožena je tak nyní populace slonů indických na celém světě. Experti v berlínském institutu nyní hledají látku, která by slony ochránila.

Obrazy od dvou ústecký slonic je možné koupit v prodejně suvenýrů v zoo. Menší obraz stojí 500 korun, větší 900 korun. Příspěvek na výzkum sloních nemocí je 100 korun u menšího a 200 korun u většího obrazu.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz