6. prosince 2013 14:02, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovák vyhrál letenku do vesmíru. Čech v soutěži neuspěl

Slovák Robert Vokál (na snímku) vyhrál v mezinárodní soutěži Axe Apollo Space Academy jednu z 23 letenek na hranice kosmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovák Robert Vokál (na snímku) vyhrál v mezinárodní soutěži Axe Apollo Space Academy jednu z 23 letenek na hranice kosmu. | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Slovák Robert Vokál vyhrál v mezinárodní soutěži jednu z 23 letenek na hranice kosmu. Český zástupce Robin Polden ve finále klání, které dnes skončilo v americkém kosmickém středisku na Mysu Canaveral, neuspěl. Let suborbitálním plavidlem Lynx Mark II je plánován na konec roku 2015.

Finále se ve Spojených státech zúčastnilo 100 soutěžících, kteří vzešli z asi milionu zájemců o cestu na hranice kosmu. Finalisté se museli podrobit testům fyzické i psychické kondice, čekaly je mimo jiné zkoušky rychlých reakcí ve vysokém přetížení či pobyt v simulovaném stavu bez tíže během parabolického letu.

Vokál, který v soutěži uspěl, se tak v posledním čtvrtletí roku 2015 podívá v suborbitálním plavidle do výšky 103 kilometrů nad zemí. Let potrvá 60 minut včetně přípravné fáze a jeho účastníci zažijí beztížný stav.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!