9. srpna 2012 7:41, aktualizováno  7:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na záchranu Tater věnoval školák všechny úspory, asi 125 tisíc korun

Štrbské pleso, Vysoké Tatry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štrbské pleso, Vysoké Tatry | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Údajně všechny svoje úspory - v přepočtu přes 125 000 korun - věnoval teprve dvanáctiletý slovenský školák na boj s lýkožroutem v Tatranském národním parku.

Informoval o tom na webu deník Sme. Správa lesů za finanční dar nakoupí a instaluje 500 lapačů na lýkožrouty, což byla podmínka mladého dárce. Deník však neuvádí, kde  vzal školák tolik peněz.

Situace v Tatrách je prostě katastrofa
Lesy v nejstarším slovenském národním parku v roce 2004 poškodila mohutná vichřice. Dvanáctiletého Mateje Jurčišina ale prý nejvíce trápí postupující lýkožrout v oblasti čtyř tatranských dolin. Na boj s ním se prý sám rozhodl věnovat všechny své peníze, tedy 5 000 eur.

ČTĚTE TAKÉ

"Do Tater chodíme pravidelně a trápí nás to, co se tu děje. Je to úplná katastrofa," citoval server deník matku malého Mateje Alicu Jurčišinovou. Uvedla také, že samozřejmě všechny dokumenty musela za syna podepsat, ale jinak se jedná čistě o synovo rozhodnutí.

Státní lesy TANAPu ve sbírce na obnovu tatranského lesa po ničivé vichřici před osmi lety shromáždili přes 1,1 milionu eur. Peníze, z nichž byla dosud použita necelá polovina, šly výlučně na obnovu lesního porostu na území spravovaném Státními lesy TANAPu. Jurčišin je podle webu zatím jediným člověkem, který daroval peníze na ochranu lesa.

PSALI JSME

"Nikdy předtím jsme se s něčím takovým nesetkali," řekla Lenka Burdová ze Státních lesů TANAPu. Po pohromě před osmi lety peníze kromě firem věnovali i jednotlivci, vždycky prý ale šlo o menší částky.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.