Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovní patvar roku v Německu: dönerové vraždy

Kebab - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kebab - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německým jazykovým patvarem roku 2011 jsou dönerové vraždy (Döner-Morde), jak Němci souhrnně označují zabití nejméně devíti živnostníků z řad přistěhovalců skupinou neonacistů. Podle názoru odborné poroty, která německé "paslovo" každoročně vyhlašuje, tento výraz ale zlehčuje tuto vražednou sérii a diskriminuje její oběti.

O vraždách z let 2000 až 2007 se v Německu začalo znovu diskutovat právě loni v souvislosti s odhalením tříčlenné neonacistické buňky z východoněmeckého města Zwickau (Cvikov), která se k zabití osmi tureckých imigrantů a jednoho Řeka přihlásila ve videonahrávkách. Tato skupina má patrně na svědomí i smrt německé policistky, více než desítku přepadení bank a několik bombových útoků.

Paslovo roku


Přídomek dönerové se těmto vraždám dostal kvůli tomu, že jejich oběťmi byli i provozovatelé tureckých bister s rychlým občerstvením, která jsou v Německu známá hlavně díky pokrmu döner kebab, a vyšetřovatelé je původně spojovali s vyřizováním účtů v turecké komunitě. Podle jury to negativně ovlivnilo vnímání přistěhovalců v Německu. "V roce 2011 se rasistický podtón tohoto výrazu ukázal v plném rozsahu.

Německé paslovo

Odborná porota vybírala z 923 slov a spojení zaslaných veřejností. Termín dönerové vraždy se mezi nimi objevil 269krát, a byl tak nejčastějším návrhem. Mezi další patvary roku jury zařadila pojem "Gutmensch" (dobrý člověk), který byl podle ní v loňském roce často používán na internetových fórech k sarkastickému hodnocení kvalit lidí, a výraz "marktkonforme Demokratie" (tržně konformní demokracie), jehož autorkou je kancléřka Angela Merkelová. Dönerové vraždy jsou podle agentury DPA už 21. německým "paslovem" roku.

Loni porota vybrala termín bezalternativní (alternativlos). Kromě jazykových patvarů Němci každoročně volí i nejcharakterističtější slovo pro daný rok. Pro ten loňský se jím stal výraz strestest neboli zátěžová zkouška.

Věcně nepřiměřeným, folklórně-stereotypickým nálepkováním vražedné série pravicových teroristů byla vyčleněna celá skupina obyvatel a oběti samy byly ve velké míře diskriminovány tím, že byly na základě svého původu redukovány na bufetáře," zdůvodnila porota složená s jazykovědců a novinářů svou letošní volbu na webových stránkách projektu.

Anketa Lidových novin o paslovo roku

Slovem roku je 'odklonit', výraz vymyslel exministr Kocourek

Odcházení, odklonit, superguru? Boj o slovo roku vrcholí

Blob

Předešlí šampioni:

2006 - ŠIBALOVÉ
Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany.
V triu výrazů, které vybraly LN, bylo slovo „pat“ kvůli stavu, v němž se Česko ocitlo po volbách, a „bod“ jako symbol revoluce na silnicích, tedy zavedení bodového systému.

2007 - BLOB
O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob.
Druhým byl Antiklaus, výraz pro protikandidáta Václava Klause. Trojici doplnila milenka, termín, kvůli němuž Paroubek najal právníka Tomáše Sokola a domáhal se, aby média Petru Kováčovou (nyní Paroubkovou) označovala za „partnerku“.


2008 - POPLATKY
Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.
Druhou příčku obsadila krize, kvůli celosvětové hospodářské recesi se výraz umisťoval na prvních místech i v zahraničních anketách. Bronzový stupínek obsadil Lisabon, evokující i souboj Václava Klause s vládou, bruselskými institucemi a mnoha státníky o Lisabonskou smlouvu.

2009 - RYCHLOSTUDENT
Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících.
Druhá skončila opět krize kvůli všudypřítomné hospodářské recesi, třetí místo patřilo vajíčkiádě, termínu popisujícímu jarní útoky na Jiřího Paroubka.

2010 - FOTOVOLTAIKA
Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro loňský rok. Zvítězilo tedy slovo fotovoltaika.
Na druhé příčce se umístily škrty, které označil za nejvíce symbolické pro rok 2010 každý druhý čtenář hlasující v anketě. LN kromě toho vybraly ještě zásadní termíny pro čtyři oblasti života: vuvuzela (sport), epopej (kultura), maturita (školství) a véčkaři (politika).


2006 - ŠIBALOVÉ

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...