Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sluchátka jsou s námi už přes sto let. Kdo a kdy je vymyslel?

Muzikoterapie pomáhá zmírnit bolesti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzikoterapie pomáhá zmírnit bolesti. | foto: Shutterstock

Přestože se sluchátka dočkala masového rozšíření až v posledních čtyřech dekádách, docela překvapivě jsou s námi hodně přes sto let.

Už vynálezce Thomas edison vybavil některé modely svého fonografu z konce 70. let 19. století početnými naslouchátky podobajícími se lékařským stetoskopům. v 90. letech stejného století na podobném principu v londýně fungovala služba electrophone. Zákazníci si pomocí telefonu zavolali na ústřednu, kde je propojili na živou produkci v některém z divadel. Platilo se na svou dobu horentních pět liber ročně.

Sluchátka měla buď podobu stetoskopu, nebo zakrývala celé ucho. Roku 1891 byl udělen první patent na sluchátka vkládaná přímo do uší, jejž získal francouzský technik ernest Mercadier. Jeho zlepšovák byl určen pro telefonistky na ústřednách, a dokonce vybaven špunty omezujícími hluk okolí. výrazný posun v kvalitě přinesl fundamentalistický mormon nathaniel Baldwin, který roku 1910 na svém kuchyňském stole vyráběl sluchátka pro americké námořnictvo. 

O sedmadvacet let později přišli němečtí technici s prvními dynamickými sluchátky, jež se od těch dosavadních lišila ve způsobu, jakým reprodukují zvuk – podařilo se vyvinout systém, který se v podstatě shodoval s běžnými reproduktory a jenž se používá dodnes, pochopitelně v mnohem menších velikostech. v roce 1958 přišla menší revoluce – světem se rozezněla první stereofonní sluchátka, a tak milovníci hudby mohli zahodit zařízení určená většinou primárně pro armádu a letectvo.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači...

Mnohem větší revoluce udeřila na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se začaly prodávat první walkmany dodávané s malými a především lehkými sluchátky. Hudbu tak už lidé nemuseli poslouchat jen doma, přikovaní ke gramofonu nebo magnetofonu, od této chvíle šlo s hudbou vyrazit ven a pokyvovat hlavou do rytmu cestou autobusem nebo letadlem, při čekání u lékaře, případně když jste chtěli sousedy ušetřit hlasité produkce.

Hlavní snahou techniků napříště bylo zmenšování a zároveň udržení přijatelné kvality reprodukce, takže se roku 2001 objevily „pecky“, miniaturní sluchátka, která se téměř celá vejdou do ucha. a stejně jako před více než sto lety jsou opět vybavena mikrofonem, neboť slouží také k volání z mobilů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...