17. ledna 2012 12:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sluchátka v uších zvyšují riziko nehody

Chůze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chůze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Počet vážných nehod lidí, kteří za chůze poslouchají hudbu se sluchátky v uších, se za posledních šest let ztrojnásobil.

Vyplývá to z výsledků nové americké studie týmu z Baltimoru ve státě Maryland, uveřejněné ve specializovaném časopise Injury prevention. Obětí nehod byla většinou mládež nebo mladí dospělí.

K většině nehod dochází ve městech, obětem je kolem 21 let

Většina neštěstí se odehrála ve městech, pouze jeden případ z deseti připadá na oblast venkova. Studie, o které informovala agentura AFP, probíhala od ledna 2004 do června 2011.

Obětem bylo průměrně 21 let. Asi polovina z nich (55 procent) zemřela při střetu s vlakem. Asi dvě třetiny (68 procent) z toho byli muži, přibližně stejnému počtu lidí (67 procent) bylo v době nehody méně než 30 let, uvádí studie.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve sledovaném období bylo zaznamenáno 116 úmrtí, z toho 16 připadá na rok 2004 až 2005. V letech 2010 až 2011 stouply počty na 47.

Z celkových 116 kolizí bylo 81 smrtelných. V 75 procentech případů svědci nehod uvedli, že oběť měla na uších sluchátka. U více než čtvrtiny nehod byl použit klakson nebo jiný druh zvukového varování, který mohl zabránit ranění chodce.

Poslech hudby omezuje i vizuální pozornost

Podle autorů studie, týmu doktora Richarda Lichensteina z Baltimoru, bylo většinou důvodem odvedení pozornosti člověka díky hudbě. Zároveň vědci připomněli, že hudba zaměstnává sluchové receptory a redukuje tak vizuální pozornost.

"Nebezpečí používání sluchátek u řidičů je dobře dokumentováno," upozorňuje studie. "Obecně se ale ví málo o spojitosti nošení sluchátek a nehodách chodců," dodává.

Podle čísel vztahujících se na Spojené státy umírá při střetu s autem asi 4000 až 5000 chodců ročně, to je asi deset až dvanáct procent celkového počtu mrtvých na silnicích v USA. Při střetu s vlakem zemře v USA asi padesátka chodců za rok.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz