10. února 2012 15:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Smrtka je zpět na orloji, oprava pokračuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Staroměstský orloj bude zhruba měsíc bez čtyř soch, potřebují opravit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstský orloj bude zhruba měsíc bez čtyř soch, potřebují opravit. | foto: ČTK

PRAHA Na pražský orloj se po čtyřech týdnech vrátila čtveřice dřevěných sošek Marnivce, Lakomce, Smrtky a Rozkoše-Turka. V restaurátorské dílně je vystřídaly zbývající čtyři sochy Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře, informoval odbor komunikace hlavního města Prahy. Jedna z ikonických pražských památek a dominanta Staroměstského náměstí by měla být kompletní nejpozději 15. března.

V péči restaurátorů Jiřího Matějíčka a Dariny Smetánkové čtyři horní polychromované plastiky strávily přesně čtyři týdny, během kterých jim restaurátoři vyspravili a zahladili praskliny, obnovili zlacení, vyretušovali barvy v místech, kde jsou vystaveny slunečnímu záření, a zbavili je nečistot a ptačího trusu.

ČTĚTE TAKÉ:


Většina ze soch je navíc pohyblivých, takže restaurátoři museli vyspravit i jejich mechaniku. Pravidelnou údržbu a opravu soch, která je nezbytná kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, jimž jsou plastiky na fasádě orloje po celý rok vystaveny, magistrát naplánoval na období, kdy je v metropoli méně turistů.

Všechny sochy prošly generální opravou v roce 1999. Od roku 2005 se kontrolují pravidelně, aby se předešlo jejich nenávratnému poškození.

Orloj na Staroměstské radnici

Kromě počasí a holubího trusu soškám škodí také útoky vandalů. Nejčastěji opravovanou sochou je zřejmě Hvězdář, jehož poškodili několikrát. Například v dubnu 2010 po něm jeden hodil koš a zlomil mu ruku. Poničen byl i rok předtím a také v únoru 2008.

Plastiky jsou ve dvojicích umístěny po stranách hodin a kalendářní desky orloje. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Kývá na Turka, který kroucením hlavy výzvy odmítá. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse