Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snímky vědce, který jako první vyfotil sněhovou vločku, jdou do aukce

Magazín

  9:30
NEW YORK - Snímky z dílny amatérského amerického vědce a umělce Wilsona A. Bentleyho, který jako první na světě zhotovil fotografii sněhové vločky, budou prodány v dražbě v New Yorku.

Jeden z prvních snímků sněhové vločky. foto: ČTK/AP

Informovala o tom agentura AP.

Ve čtyřdenní aukci, která trvá od čtvrtka do neděle, pořádané americkým muzeem lidového umění (American Folk Art Museum), je k mání 26 snímků. Deset z nich, každý oceněný na 4800 dolarů (88.600 korun), zachycuje sněhové vločky, které zmíněný farmář ze státu Vermont nazýval sněhové krystaly, ostatní zobrazují zimní scenérie.

"Jsou nápadně krásné"
Fotografie nabízí k prodeji Carl Hammer, jehož galerie umění v Chicagu vystavuje dalších 20 Bentleyho fotografií. "Jsou nápadně krásné. Na vnějších okrajích obrázků a na papíře jsou jisté nedokonalosti, ale obrázky samy jsou působivé," řekl Hammer.

Wilson A. Bentley (1865-1931), známý též pod přezdívkou Snowman Bentley či The Snowflake Bentley, ovládl proces chytání vloček na černý samet a jejich rychlý přenos na mikroskopické sklíčko takovým způsobem, že mohl zachytit jejich obrazy ještě před roztavením nebo sublimací.

Pět tisíc obrázků krystalů
První vločku nasnímal po mnoha pokusech 15. ledna 1885. Za svůj život zhotovil více než 5000 obrázků krystalů.

Ve spolupráci s Georgem Henrym Perkinsem, profesorem přírodovědy na University of Vermont, Bentley publikoval článek, ve kterém na základě svých mikrofotografií uvedl, že žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné.

V roce 1931 Bentley pracoval s meteorologem Williamem J. Humphreysem na ilustrované knížce Snow Crystals, ve které bylo 2500 fotografií. Několik týdnů po vydání knihy Bentley při procházce ve sněhové vánici dostal zápal plic, jemuž podlehl.

I přes výsledky, kterých dosáhl, není Bentleyho jméno příliš známé a jeho práce se nedostávají na trh často. Největší sbírku jeho snímků - asi 2000 - má muzeum v jeho rodném městě Jerichu ve Vermontu.

Podle profesora fyziky Kennetha G. Libbrechta, který napsal sedm knih o sněhových vločkách, nesplňují Bentleyho fotografie moderní standardy, protože "pracoval s primitivními přístroji". "Ale dělal to tak dobře, že dalších téměř sto let se prakticky nikdo neobtěžoval sněhové vločky fotit," upozornil Libbrecht.

Autoři: ,