3. května 2012 11:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Socha nahého císaře? Spíš monstrum z Černobylu

Socha nahého císaře Trajána v Bukurešti vyvolala rozpaky, je prý odporná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha nahého císaře Trajána v Bukurešti vyvolala rozpaky, je prý odporná. | foto: Reprofoto

BUKUREŠŤ Za odpornou považují mnozí obyvatelé Bukurešti bronzovou sochu římského císaře Trajána, který je v zemi spolu s dáckým králem Burebistou považován za rumunského praotce. Dílo zobrazující nahého vládce před národním muzeem odhalil starosta rumunské metropole Sorin Oprescu.

Většina lidí, která ji podle serveru romaniantimes.at viděla, ji považuje za podivnost nebo dokonce za obludnost. Nahý Traján s "napumpovanými" hýžděmi drží vlčici, z jejíž hlavy vychází něco, co připomíná obrovské slepé střevo.

Rumunský tisk dílo popsal jako "monstrum, které uteklo z Černobylu". Socha za 200 000 lei (přes 1,1 milionu korun) se nelíbí ani vedení muzea, které vyzvalo město, aby ji odstranilo.

Autorem je před čtyřmi lety zesnulý Vasile Gorduz, který je v zemi podle Punkto.ro považován za renomovaného sochaře. Jeho Traján se ale u veřejnosti nesetkal s přílišným pochopením a také umělečtí kritici ho označují za "odporného" nebo "úsměvného".

Při odhalení sochy omdlela žena

Pochvalu si ale vysloužil od starosty, který jeho odhalením zahájil kampaň za své znovuzvolení. Během ceremonie jistá mladá žena omdlela a Oprescu, vystudovaný lékař, jí poskytl pomoc. Portál Punkto.ro v této souvislosti podotkl, že mdloby podle všeho vyvolalo horké počasí a ne podivná socha.

Gorduz vytvořil celkem tři kopie Trajána. Jednu dostala darem jihošpanělská Sevilla, která ji podle romaniatimes.at vystrašená jejím zjevem odsunula na předměstí, a druhá kopie je v Římě a třetí pak v Bukurešti. Italská verze stále ještě není dokončena.

Lidovky.cz, ČTK