Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Socha nahého císaře? Spíš monstrum z Černobylu

Magazín

  11:58
BUKUREŠŤ - Za odpornou považují mnozí obyvatelé Bukurešti bronzovou sochu římského císaře Trajána, který je v zemi spolu s dáckým králem Burebistou považován za rumunského praotce. Dílo zobrazující nahého vládce před národním muzeem odhalil starosta rumunské metropole Sorin Oprescu.

Socha nahého císaře Trajána v Bukurešti vyvolala rozpaky, je prý odporná. foto: Reprofoto

Většina lidí, která ji podle serveru romaniantimes.at viděla, ji považuje za podivnost nebo dokonce za obludnost. Nahý Traján s "napumpovanými" hýžděmi drží vlčici, z jejíž hlavy vychází něco, co připomíná obrovské slepé střevo.

Rumunský tisk dílo popsal jako "monstrum, které uteklo z Černobylu". Socha za 200 000 lei (přes 1,1 milionu korun) se nelíbí ani vedení muzea, které vyzvalo město, aby ji odstranilo.

Autorem je před čtyřmi lety zesnulý Vasile Gorduz, který je v zemi podle Punkto.ro považován za renomovaného sochaře. Jeho Traján se ale u veřejnosti nesetkal s přílišným pochopením a také umělečtí kritici ho označují za "odporného" nebo "úsměvného".

Při odhalení sochy omdlela žena

Pochvalu si ale vysloužil od starosty, který jeho odhalením zahájil kampaň za své znovuzvolení. Během ceremonie jistá mladá žena omdlela a Oprescu, vystudovaný lékař, jí poskytl pomoc. Portál Punkto.ro v této souvislosti podotkl, že mdloby podle všeho vyvolalo horké počasí a ne podivná socha.

Gorduz vytvořil celkem tři kopie Trajána. Jednu dostala darem jihošpanělská Sevilla, která ji podle romaniatimes.at vystrašená jejím zjevem odsunula na předměstí, a druhá kopie je v Římě a třetí pak v Bukurešti. Italská verze stále ještě není dokončena.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat