Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sochařka již odlévá Jacksonovu bustu pro Prahu, fanoušci přispívají

Michael Jackson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson | foto: Reuters

PRAHA Fanoušci Michaela Jacksona jsou přesvědčeni o tom, že se jim podaří dokončit plánovaný památník "krále popu", který chtějí do dne jeho nedožitých 52. narozenin 29. srpna odhalit v Letenských sadech v Praze. Řekla to organizátorka projektu Helena Babická.

 

Jacksonovi ctitelé na konto veřejné sbírky, které fanoušci kvůli postavení památníku zřídili, již zaslali desetitisíce korun. Proti záměru postavit památník naopak protestují někteří umělci a tisíce lidí na internetu.

"Jednání s úřady je už dávno vyřízené. Všechna potvrzení jsou už dávno hotová, technická dokumentace je odevzdaná a schválená," uvedla Babická.

Podle internetové stránky sledující pohyby na účtu sbírky jeho zůstatek za uplynulý měsíc vzrostl z necelých 40.000 korun o třetinu na více než 60.000 korun. Tvůrci projektu původně hlásili, že budou potřebovat asi 150.000 korun.

"Chtěli jsme, aby nám to přijel odhalit někdo z rodiny Jacksonových. Jednání zatím vázne a nevíme, jestli se nám to povede," posteskla si Babická.

Čtěte také

Busta po vzoru římských císařů
Památník vyrobený z pryskyřice s povrchovou úpravou imitující bronz bude přibližně dva metry vysoký. Horní část má tvořit zpěvákova busta, dolní část o výšce přibližně 120 centimetrů ozdobí reliéfy znázorňující významné okamžiky z Jacksonova života. Inspiraci pro jeho podobu poskytly oslavné sloupy starověkých římských císařů.

Jacksonův památník by měl být vztyčen v sadech poblíž místa, kde v 50.letech stál obří Stalinův pomník, nyní nahrazený metronomem. Připomenout má pražský koncert "krále popu" z roku 1996, kterým na Letné zahájil své poslední světové turné. Tehdy právě na místě někdejší sochy sovětského diktátora krátce stála Jacksonova obří socha.

Jacksonovu bustu nyní odlévá autorka návrhu Daniela Kartáková. "Pro laminát jsme se rozhodli proto, aby případní vandalové nezpůsobili velkou škodu," řekla Kartáková ČTK.

Čtěte také

Umělci Jacksona na Letné nechtějí
Záměr umístit na Letné Jacksonovu sochu má mnoho odpůrců. Asi pět a půl tisíce se jich zaregistrovalo do skupiny nazvané Sochu Michaela Jacksona na Letné nechci!!! na sociální síti Facebook. Kritickými hlasy se netají ani výtvarník Jiří David nebo sochař David Černý. Projekt naopak podpořil pražský primátor Pavel Bém.

Podle Babické však hlasy kritiků jejich nápadu možná paradoxně pomohly. "Zahraničním fanouškům se zpráva o nás díky protestujícím umělcům donesla prostřednictvím agentur, které ji přejaly. Lidé po celém světě dávají na různých fórech i přímo nám najevo, že se na to budou chtít přijet podívat na vlastní oči," tvrdí Babická.

,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...