16. listopadu 2007 7:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šokující smrt na letišti v Kanadě

Smrtelný zásah na letišti. Na videozáznamu, který natočil 15letý Kanaďan Paul Pritchard, je vidět nervózně přecházejícího muže, který začne házet předměty v celní zóně mezinárodního letiště ve Vancouveru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smrtelný zásah na letišti. Na videozáznamu, který natočil 15letý Kanaďan Paul Pritchard, je vidět nervózně přecházejícího muže, který začne házet předměty v celní zóně mezinárodního letiště ve Vancouveru. | foto: Reprofoto

VANCOUVER/PRAHA Robert Dzekanski se vypravil do Kanady za svou matkou. Čtyřicetiletý Polák, který doma pracoval jako stavební dělník, pocházel z města Piesczyce ležícího nedaleko českých hranic a letadlem údajně cestoval poprvé.

Na mezinárodním letišti ve Vancouveru jeho pouť skončila -ovšem i pouť životní. Polák po několikahodinovém čekání ztratil nervy, začal rozbíjet věci a po konfrontaci s policií přišel o život. Jeho případ vyvolal zděšení a řadu otázek -a to i proto, že byl zachycen jiným pasažérem na amatérské video. To bylo zveřejněno až ve středu, měsíc po tragickém incidentu.

Polák odletěl za matkou, která se do Kanady odstěhovala už před časem, z německého Frankfurtu. Na vancouverském letišti se měli oba setkat u pásu se zavazadly. Zde ale došlo k nedorozumění. Dzekanski zůstal celých deset hodin v bezpečnostní zóně, zatímco jeho matka na druhé straně ve veřejně přístupném prostoru. Není zcela jasné, jak dlouho trvalo jeho odbavení, matka každopádně po několika hodinách odjela z letiště.

„Jak se máte, pane?“
Polák zřejmě neuměl ani slovo anglicky a zpanikařil. Na amatérském videozáznamu je vidět, jak je zpocený, těžce dýchá a nervózně prochází kolem skleněné bariéry. Snaží se zablokovat dveře židlí a pak i malým stolkem. Jedna z cestujících se ho snaží uklidnit, ale k ničemu to nevede. „Mluví jen rusky,“ je slyšet dohady letištního personálu.

Nervy zoufalého Poláka jsou na pochodu. Muž v jednu chvíli popadne z pultu přenosný počítač a mrskne jím o zem. Za chvíli vezme malý stolek a hodí ho na skleněnou bariéru. V tuto chvíli se na scéně objevují policisté. Nejdřív jsou tři, na dalších záběrech k nim přibude i čtvrtý kolega.

K Polákovi se přibližují klidně, se slovy: „Jak se máte, pane?“ Potom jej obklíčí a jeden z policistů mu ukáže, kam se má postavit. Polák ustoupí, začne však divoce máchat rukama. Vtom se ozve rána. Muž se začne svíjet, křičet a padá k zemi. Mezitím se ozve další nejméně jedna rána. Podle kanadské televize CBC policisté následně vypověděli, že vypálili jen dva elektrické výboje. Na videozáznamu jsou ale slyšet tři.

Policisté se na Poláka vrhnou a drží jej u země. Muž se po chvíli přestane hýbat a v této chvíli končí i záznam. Podle CBC na místo vzápětí dorazila záchranka, Dzekanského už ale nezachránili.

Příčina smrti není jasná - paralyzér má útočníka jen znehybnit a tím kromě oběti ochránit i jeho. Podle BBC nebyly v jeho těle nalezeny ani stopy po alkoholu či drogách. Příčinou smrti tak mohl být například silný šok.

Incident vyvolal v Kanadě debatu o účincích paralyzéru známého pod názvem Taser. Podle CBC je to totiž v této zemi již 18. případ, kdy útočník po jeho zásahu zemřel. Policie se brání, že by proti Polákovi zasáhla neadekvátně - videozáznam je prý jen jedním z důkazů. Právník rodiny oběti ale vidí věc jinak - Dzekanski prý nebyl žádný násilník.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz