Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Soudci odkládají paruky

Jako ze Star Treku? Bulvární list Daily Mail přirovnal nové soudcovské taláry k oblečení postav ze sci-fi seriálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako ze Star Treku? Bulvární list Daily Mail přirovnal nové soudcovské taláry k oblečení postav ze sci-fi seriálu. | foto: Reprofoto

LONDÝN Od října začnou britští soudci zabývající se občanským a rodinným právem nosit nové taláry. Ty již nebudou zahrnovat paruku s dlouhými vlasy ani černý zdobný plášť. Modernější oděv někteří lidé kritizují s tím, že soudci v něm vypadají spíše jako postavy ze sci-fifilmu. Většina soudců se sundání paruky bránila ale hlavně tím, že bez ní přijdou o autoritu a anonymitu.

Nejvyšší soudce Anglie a Walesu lord Phillips však změnu podpořil. Vzhled soudců vytvořený roku 1680 podle něj neodpovídá 21. století a je načase chodit s odhalenou hlavou.

Od příštího měsíce tak soudci projednávající civilní a rodinné právo v Anglii a Walesu budou nosit jen skromné úřední roucho s patentním zapínáním a stojacím límečkem. Nové vlněné taláry, které vzešly z dílny módní návrhářky Betty Jacksonové, jsou ozdobené zlatými, rudými a fialovými proužky, jež vyjadřují hodnostní zařazení svých nositelů. „Snažili jsme se držet do určité míry tradice. Například myšlenka dosavadních velkých límců je ponechána v barevných proužcích,“ řekla Jacksonová. Připustila však, že po třistaleté historii jde o skutečně velkou změnu.

 Zavedení nových talárů si nyní vyžádalo 450 000 liber (13,8 milionu korun), ale podle úřadů umožní roční úspory 200 000 liber (6,1 milionu korun). Nákladné prý byly hlavně paruky, které měly být z pravých koňských houní. Jacksonová pracovala podle britského tisku na novém taláru zdarma a radila se při tom s vybranými soudci.

 Kriminální případy se ale budou i nadále řešit před tradičně oblečenými soudci, kteří dosud úspěšně argumentují, že paruka jim dodává důstojnost a poskytuje anonymitu. Zločincům tak prý znesnadňuje rozpoznání soudců mimo soudní síň. Proti změnám se proto vyslovila i většina ostatních právníků, kteří si chtěli paruky ponechat, ačkoli prý škrábou a potí se v nich hlava.

 Ani britská média nové hábity soudců nešetřila. „Soudci zavrhli třistaletou tradici a vypadají jako ze seriálu Star Trek,“ napsal deník Daily Mail. Změna měla ale podle opakovaných průzkumů podporu veřejnosti.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz