29. ledna 2010 10:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sousedé si nemají říkat vulgární slova, rozhodl italský soud

Sousedé - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sousedé - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Italský nejvyšší soud rozhodl, že není v pořádku, když se sousedé častují vulgárními slovy. Pozměnil tak přelomové usnesení z roku 2007, podle kterého není v Itálii urážkou vulgární slovo, pokud se ve společnosti běžně používá.

Nyní soud nově konstatoval, že by silné vulgarismy mezi sebou neměli používat sousedé, protože sousedské vztahy musí doprovázet větší vzájemný respekt.

"Jinak by nebylo možné, aby spolu sousedé dobře vycházeli," citovala soudní výrok agentura ANSA. Soud během čtvrtečního procesu uznal vinným muže z Ancony, který podle obžaloby urazil čest svého souseda, když mu minulý rok na parkovišti vulgárně řekl, aby odešel.

V červenci 2007 rozhodnutí italského nejvyššího soudu osvobodilo člena městské rady z oblasti Abruzza, který během emotivního jednání použil neslušné slovo vůči starostovi. Soud tehdy uvedl, že vulgární slovo nebylo urážkou, protože se daný výraz nyní ve společnosti běžně používá. Tento soudní výrok se pak dostal na titulní strany médií celého světa.

Od té doby italští soudci přistupují k podobným žalobám z různých úhlů, u soudu se řeší především používání vulgárních výroků vůči zaměstnavateli či naopak zaměstnancům, a to s různými výsledky. Například vloni v březnu soud potvrdil, že je v pořádku, když zaměstnanec bezděky neslušným výrazem zareaguje na pokárání svého šéfa.

Italové berou nadávky velmi vážně a obžaloby kvůli urážce na cti se v této zemi pravidelně dostávají před soud.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!