30. října 2011 14:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sověti odpálili nejsilnější atomovou bombu a svět se otřásl

Výbuch takzvané Car-bomby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch takzvané Car-bomby | foto: Reprofoto

MOSKVA/PRAHA Nejsilnější výbuch jaderné bomby v dějinách provedl bývalý Sovětský svaz před 50 lety, 30. října 1961, když odpálil bombu o síle 50 000 kilotun TNT.

Učinil tak v neobydlené oblasti nad ostrovem Nová země v Barentsově moři, ale smrtelnou dávkou radioaktivity byla kontaminována oblast o průměru 180 kilometrů a rázová vlna třikrát obletěla Zemi.

Exploze takzvané Car-bomby byla téměř čtyřikrát silnější než nejsilnější americká Castle Bravo, odpálená v roce 1954 na atolu Bikini.

V rámci závodů ve zbrojení také právě v roce 1954 začal Sovětský svaz pracovat na vývoji této carské bomby (RDS-220). Původně měla být třístupňová, což by znamenalo ještě dvakrát větší sílu, ale nakonec byla vybavena pláštěm z olova, jenž účinek utlumil.

Zóna totálního zničení na příkladu mapy Prahy (žlutá oblast: ohnivá koule, červená: totální zničení)

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ: Zóna totálního zničení na příkladu mapy Prahy (žlutá oblast: ohnivá koule, červená: totální zničení)

Bomba měla hmotnost 24,8 tun, byla dlouhá osm metrů a v průměru měla dva metry. Pro její dopravu byl upraven čtyřmotorový turbovrtulový bombardér Tupolev Tu-95V.

Shozena byla z výšky 10,5 kilometru, ale měla padák, aby se zpomalil její sestup a posádka letadla mohla uniknout do dostatečné vzdálenosti od epicentra výbuchu. Ten nastal ve výšce čtyři kilometry nad povrchem.

Ohnivá koule o teplotě řádově milionů stupňů Celsia zasáhla zemský povrch, kde způsobila kráter a zemětřesení o síle přes pět stupňů Richterovy škály.

Model takzvané Car-bomby v atomovém muzeu v Sarově

Model takzvané Car-bomby v atomovém muzeu v Sarově

Na konstrukci Car-bomby se podílel i pozdější nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov, který po testu začal vystupovat proti jaderným zbraním.

Byl též jedním z iniciátorů sovětsko-britsko-americké Smlouvy o zákazu pokusů s jadernými zbraněmi v ovzduší, kosmickém prostoru a pod vodou z roku 1963, což byla první mezinárodní smlouva o omezení jaderného zbrojení.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz