Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělé zakázali příliš hubené modelky

Magazín

  11:02
Madrid - Poprask! Přesně tak zareagoval svět módy na zákaz, který přišel ze Španělska. Na přehlídce, která se má konat příští týden v Madridu, totiž pořadatelé zakázali účast příliš hubených modelek.

Modelka foto: Robyn BECKAFP

Pořadatelé vrcholné španělské módní přehlídky Pasarela Cibeles, která se bude konat od 18. do 22. září, odmítli třetinu modelek, protože byly příliš hubené. Reagovali tak na kritické hlasy, podle nichž dívky a mladé ženy zkoušejí napodobovat vyzáblý vzhled modelek, a riskují tak poruchu příjmu potravy.

Cathy Gouldová z newyorské modelingové agentury Elite ale tvrdí, že módní průmysl je jen zneužíván jako obětní beránek pro nemoci, jako je mentální anorexie či bulimie. "Myslím, že je to divné. Chápu, že chtějí propagovat zdravé, krásné ženy, ale co diskriminace modelek? A kde zůstala svoboda návrhářů?" ptá se Gouldová. Podle jejích slov může podobný zákaz ohrozit kariéru modelek s "přirozeným vzhledem gazely".

Madridská regionální vláda, která přehlídku sponzoruje a rozhodla o omezeních modelek, říká, že ani návrháře ani modelky za anorexii neviní. Ale módní průmysl podle jejího mínění nese odpovědnost za zobrazování zdravého tělesného vzhledu.

"Móda je zrcadlem a mnohé teenagerky napodobují, co vidí na molech," řekl regionální oficiální činitel Concha Guerra. Jeho krok uvítala starostka italského Milána Letizia Morattiová, která tento týden sdělila místnímu tisku, že bude usilovat o stejný zákaz i pro milánské módní přehlídky.

Pokud se jí ho podaří prosadit, nebudou smět na přehlídku modelky, jejichž index tělesné hmotnosti je nižší než 18, což znamená, že při výšce 175 centimetrů musí vážit alespoň 56 kilogramů.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat