Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Španělé zvažují práva lidoopů

  9:26
MADRID/PRAHA - Španělští socialisté předložili parlamentu neobvyklý návrh. Chtějí poslance přesvědčit, aby podpořili projekt, který zajistí základní práva nejbližším příbuzným lidí - šimpanzům, orangutanům a gorilám.

Svobodu lidoopům přejí španělští socialisté

Návrh ve Španělsku vyvolává údiv a protesty -zejména mezi církevními představiteli, kteří takovou myšlenku považují za „absurdní“. Ochránci zvířat a poslanci strany zelených však přiznání základních práv lidoopům -tedy práva na život, svobodu a tělesnou nedotknutelnost - pokládají za vážné téma k diskusi.

Bioetik a poslanec zelených Francisco Garrido říká, že tito tvorové „tak blízcí lidem“ byli dosud považováni za „pouhé věci nebo hračky“. Navrhl proto rezoluci, která vyzývá vládu, aby „deklarovala svou podporu projektu Great Ape (Lidoop) a podnikla na mezinárodních fórech a v organizacích veškerá nezbytná opatření pro ochranu lidoopů před špatným zacházením, zotročováním, mučením, smrtí a vyhynutím“.

Tato rezoluce by sice neměla stejnou sílu jako zákon, ale jejím přijetím by se Španělsko stalo druhou zemí, kde zákonodárný sbor uznal lidoopům zvláštní postavení a potřebu chránit je nejen před vyhynutím, ale i před týráním jednotlivých kusů.

Nový Zéland už lidoopy chrání
Jako první zakotvil základní práva pro lidoopy do svého právního řádu v roce 1999 Nový Zéland. Tamější zákonodárci tehdy vyhověli naléhání aktivistů. Zakázali jakékoli pokusy na lidoopech a přijali zákon, podle kterého nesmí být žádný z lidoopů zabit (s výjimkou zabití v sebeobraně) a nesmí mu být způsobována újma ani v případě, že by tím prospěl jiným příslušníkům „společenství“ lidoopů a lidí.

Projekt Great Ape („Lidoop“), pro nějž několik španělských zákonodárců hledá podporu v parlamentu, založili v roce 1993 filozofové Peter Singer a Paola Cavalieriová. Jeho hlavní myšlenka je založena na poznatcích významných badatelů, jako jsou Jane Goodallová, Diane Fosseyová a řada dalších.

Vědci se sice stále přou, o kolik procent se liší genetická výbava člověka a šimpanze, shodují se však na jednom - že tento rozdíl není velký. Šimpanzi a gorily dokážou řešit hádanky, navazují dlouhodobé vztahy, truchlí nad smrtí blízkých a jsou schopni se naučit komunikovat ve znakové řeči. Tvůrci projektu proto vyžadují, aby jim lidé také přiznali základní práva.

Nenarozené děti práva nemají
Projekt se však ukázal jako velmi kontroverzní. Silně proti němu protestuje kupříkladu pamplonský arcibiskup Fernando Sebastian. „Nenarozeným dětem základní práva upíráme a budeme je přiznávat lidoopům?“ řekl stanici BBC.

Jiní odpůrci návrhu zase vyžadují, aby společně s právy měli lidoopi i nějaké povinnosti. To je však podle zastánců rezoluce holý nesmysl. Lidoopi jsou podle nich sociálně a mentálně blízcí malým dětem, starým či mentálně postiženým lidem.
„Na malé děti přece také neuvalujeme žádné právní povinnosti, a přesto jim přiznáváme základní lidská práva,“ říká Paula Casalová z organizace Great Ape.

Někteří odpůrci se obávají, že přiznání práv lidoopům může překážet lékařskému výzkumu. Některé experimenty na lidoopech totiž nelze plnohodnotně nahradit pokusy na jiných zvířatech či laboratorními testy na buňkách.

 „V Evropě se od roku 2002 už na lidoopech neprovádějí žádné lékařské experimenty, čímž padl další důvod, proč jim nepřiznat některá základní práva,“ říká Singer. „Přijetí rezoluce španělským parlamentem by byl historický průlom v mravním vývoji lidstva,“ dodává.

Autoři:

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...