Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělská legie se potýká s obezitou. Vojáci musí zhubnout, aby směli na přehlídky

Magazín

  8:01
MADRID - Španělská legie, elitní útvar královské armády, se nečekaně potýká s obezitou. Podzimní lékařská kontrola jejích 3000 příslušníků ukázala, že s vysokou nadváhou se jich potýká šest procent, což je 180 vojáků. Podle armádních zdrojů se velení rozhodlo přinutit je k zhubnutí pod pohrůžkou, že se jinak nebudou moci účastnit vojenských přehlídek.

Vojáci Španělské legie. foto: Wikipedia, LCpl. Andrew Williams (USMC), Defense Visual Information Center

„Bez zvýšených nároků bychom byli odsouzeni k ztrátě prestiže,“ citoval z interního dokumentu místní deník El País. Hranici obezity, tedy 30 bodů indexu tělesné hmotnosti BMI, překročil nečekaně vysoký počet lidí.

Proč Španělé večeří tak pozdě? Žijí ve špatném časovém pásmu

Podle agentury AFP nejmenovaný vojenský zdroj uvedl, že zatím nehrozí nikomu z vojáků z jednotky přímý vyhazov. Předpokládá se, že vyloučení z přehlídek či dalších aktivit, kde by obtloustlí vojáci dělali jednotce špatnou reklamu, bude dostatečnou motivací pro to, aby svou tělesnou schránku dobrovolně sami potrápili potřebným fyzickým cvičením.

Armáda se potýká s nedostatkem posiloven

Podle listu El País se stejným typem problému potýká celá španělská armáda, která disponuje jen malým množstvím posiloven s moderními přístroji. Jednou z příčin zhoršující se kondice bojových sil v zemi je prý také zvyšující se průměrný věk vojáků.

Španělská legie vznikla před necelými sto lety po vzoru francouzské cizinecké legie. Slouží v ní ale převážně rodilí Španělé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!