Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělské město Narón hodlá hromadně shodit 100 tisíc kilo

Magazín

  6:47
NARÓN - Ve městě Narón se tisíce lidí pustily do sportu a ze svého jídelníčku vyřadily uzeniny a smažené kalmary. Jejich město se totiž zavázalo, že do dvou let shodí celkem 100 000 kilogramů. „Ve 21. století lidé zapomínají, že jsou stavěni tak, aby chodili,“ řekl agentuře AFP třiašedesátiletý lékař Carlos Pineiro. Patří k hlavním iniciátorům programu veřejného zdravotnictví, který byl letos v lednu zahájen v tomto malém galicijském městě na severozápadě Španělska.
Tloušťka - ilustrační foto.

Tloušťka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lékař se o to intenzivněji pustil do prevence kardiovaskulárních chorob, neboť sám v pětačtyřiceti letech málem zemřel na infarkt. Doktor často vymění bílý plášť za sportovní oděv. Lidé ho vídají v lesoparku, kde vede skupinu tuctu osob, s nimiž se vydává na ostrou procházku.

„Ve Španělsku, kde se říká, že se z prasete sní všechno od tlamy až po ocas, první, co jsem ze svého jídelníčku vyřadil, byly uzeniny, vnitřnosti a vepřové hrudí,“ uvádí jaksi s politováním pětašedesátiletý Conrad Vilela Villamar, který patří k těm, kdo se v Narónu vydávají pravidelně na vycházky.

Město o 40 000 obyvatelích ležící na pobřeží Atlantiku čítá podle Pineira 9000 lidí s nadváhou a 3000 lidí trpících obezitou. Galicie je proslulá svou gastronomií, často jako stvořenou pro velké jedlíky. Je tam i nejvíce osob s nadváhou, uvádí se ve studii Španělské kardiologické společnosti. „Deštivé klima způsobuje, že lidé zůstávají více doma a denně snědí značné množství kalorií,“ říká doktor Pineiro.

K projektu se připojilo více než 4000 obyvatel Narónu, tedy asi desetina z celkového počtu. Aby starostka Marian Ferreirová ukázala, jak je tento závazek jednomyslný, zvážila se spolu se svými podřízenými na obrovské váze.

Obezita - ilustrační foto.

Závazek zhubnout, v němž se pojí dieta na míru a tělesná aktivita přizpůsobená věku a zdatnosti občanů, si získal tím více sympatie, že se už nikdo necítí být na své váze sám. „Chodím s kamarádkami, z nichž jedné je více než 80 let. V březnu jsem vážila 82 kilo, dnes mám 70!“ chlubí se pětapadesátiletá Maria Teresa Rodríguezová. Denně hodinu a půl chodí nebo cvičí a v pátek si jde zatančit, protože ji prý už nebolí nohy.

Ve městě nabízí 18 restaurací lehká jídla, založená na atlantické, nikoli středomořské stravě, zahrnující především plody oceánu.

„Sůl jsem nahradil řasami, vařím ryby a máslo jsem vystřídal olivovým olejem,“ říká restauratér z El Refugia Diego Platas. Připravuje právě místní levnou rybu kranase.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno Evropany varovala, že prodlužování života se může zvrátit zpět vlivem nadváhy rostoucího počtu obyvatel. Ve Španělsku média věnovala mnoho reportáží jednomu nemocnému, který vážil 385 kilogramů.

Zdravější životní styl pro všechny

„Není vůbec snadné přesvědčit dospělé, aby změnili životní styl,“ říká doktor Pineiro. Naděje vkládá do dětí, pro které byl připraven program ve školním centru Jorge Juan. Žáci mohou věnovat denně hodinu tělesné aktivitě a ti línější mohou šlapat na rotopedu. Ti, kteří nebydlí daleko, docházejí do školy pěšky nebo na kole.

Kromě toho, že Narón shodí celkově 100 000 kilogramů, doktor Pineiro doufá, že si obyvatelé zvyknou na zdravější životní styl, sníží se počet onemocnění chronickými chorobami a také že se sníží náklady na zdravotnictví.

Autor: