Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
19. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Španělsko tiká ve špatném pásmu. Už víc než 70 let

Alhambra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alhambra | foto: Reprofoto

MADRID Ve Španělsku není neobvyklé podávat večeři i v devět nebo deset. Populárním mýtem je, že to souvisí se španělskou pohodářskou náturou či horkým počasím. Ve skutečnosti je to ale tím, že je Španělsko zařazeno do špatného časového pásma - a to již déle než 70 let.

Při pohledu na mapu je očividné, že Španělsko spadá do stejné zeměpisné šířky jako například Británie a mělo by se tudíž řídit podle UTC (Koordinovaný světový čas, také známý pod názvem Greenwichský čas). Španělsko je však nastaveno na SEČ (Středoevropský čas), který používají oblasti vzdálené i více než dva a půl tisíce kilometrů od Madridu.

Nepatřičná časová zóna vychází z historie. V roce 1940 posunul generál Franco španělský čas o hodinu dopředu, aby ukázal světu svou solidaritu vůči nacistickému Německu. Španělská populace, která se v té době potýkala s masivními škodami vzniklých během španělské občanské války, se s tímto posunem vyrovnala tak, že místo toho, aby měnili své návyky, prostě vše posunuli o hodinu později. Z večeře v osm se tudíž stala večeře v devět atd. Po konci druhé světové války nový čas Španělsku zůstal.

Siesta (ilustrační foto)

Siesta (ilustrační foto)

V roce 2016 oznámil premiér Mariano Rajoy, že vláda pracuje na upravení pracovních dob tak, aby lidé končili v práci v šest místo současných osmi. Součástí tohoto plánu má být i přeřazení Španělska zpět do Greenwichského času. Tuto myšlenku hájí mimo jiné José Luis Casero, předseda Národní komise pro racionalizaci španělského plánování.

„Kdybychom změnili časovou zónu, slunce by vycházelo o hodinu dřív a budili bychom se přirozeněji, časy jídla by byly o hodinu dřív a měli bychom hodinu spánku navíc.“ Díky tomu by nebylo zapotřebí nechvalně proslavené siesty, která podle Casera „nezapadá do reality,“ díky čemuž by se zkrátila i celková denní pracovní doba.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...