11. června 2009 17:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Španělský transsexuál potratil, chce další dítě

Španělský transsexual Ruben Noe Coronado. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský transsexual Ruben Noe Coronado. | foto: Reprofoto

MADRID Úsilí španělského transsexuála, který chtěl porodit dvojčata, skončilo neúspěchem. Ale pětadvacetiletý Ruben Noe Coronado, jenž se narodil jako žena a má stále ženské pohlavní orgány, se navzdory potratu chce znovu pokusit dát život dítěti.

Coronado odložil proces přeměny v muže poté, co lékaři sdělili jeho přítelkyni, matce dvou dětí z předchozího vztahu, že dalšího potomka už mít nemůže. Rozhodl se ještě nějaký čas zachovat své ženské reprodukční orgány a po prodělané léčbě plodnosti otěhotněl. 

Transsexuál porodil už druhé dítě

Thomas Beatie s dcerkou.

Tento týden porodil již druhé dítě pětatřicetiletý transsexuál Thomas Beatie. Porod prý proběhl bez komplikací a novorozený chlapec je zdravý. Jejich první dítě, dcerka Susan Juliette (na snímku), se narodilo loni v červnu 2008. Děti byly počaty umělým oplodněním. Beatie se narodil jako žena jménem Tracy Beatieová. Ve 24 letech navázala lesbický vztah s dosavadní partnerkou. Psychologické testy ukázaly, že se identifikuje s mužským pohlavím a Tracy se rozhodla pro hormonální léčbu a změnu jména. Thomas si zatím ponechal ženské pohlavní orgány - jeho partnerka totiž nemůže mít děti.


V březnu oznámil, že v září se mu mají narodit dvojčata. Ale tento týden začal mít zdravotní potíže: "Šel jsem k lékaři a ten musel provést potrat," citoval jej list El Mundo. Coronado chtěl po narození dvojčat dokončit svoji přeměnu v muže, ale nyní bude muset nějaký čas počkat, zatímco se bude snažit znovu přijít do jiného stavu.

Podle zákona, který vloni vstoupil ve Španělsku v platnost, mohou tamní občané nespokojení se sexuální orientací podstoupit hormonální či endokrinální léčbu dovolující jim změnit sexuální status bez operace či změny pohlaví. Coronado, který se narodil jako žena a dostal jméno Estefania, je podle španělských zákonů dosud pokládán za ženu. 

Lidovky.cz, ČTK