Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělský turista zastřelil nejslavnějšího lva Afriky. Tělo Cecila našli bez kůže a hlavy

Magazín

  11:43
HARARE - Zimbabwská policie pátrá po španělském turistovi, který zaplatil strážcům národního parku a zastřelil nejslavnějšího lva Afriky. Třináctiletý Cecil byl hvězdou národního parku Hwange a teď jeho tělo stažené z kůže a bez hlavy našli na okraji rezervace.

Lev, ilustrační foto. foto: MAFRA - Martin Horký

Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Podařilo se zjistit, že Cecila vylákali na území mimo rezervaci a střelili ho šípem. Lovec s průvodci ho pak mnoho hodin stopoval a umírající zvíře zastřelil.

Podle Johnnyho Rodriguese, který vede ochránce přírody v Zimbabwe, byla v tomto případě použita metoda, která má legalizovat odstřel. Lva z rezervace odlákali na návnadu v podobě mršiny. Zvíře se tak dostane z chráněného území a turisté ho „legálně“ zabijí. „Smrt Cecila je tragédie nejen proto, že byl symbolem Zimbabwe, ale protože musíme počítat také se smrtí jeho šesti lvíčat. Nový samec smečky je nenechá naživu, aby získal lvice k páření,“ řekl Rodrigues.

Podle něj už byli zatčeni dva průvodci, kteří provázeli střelce, ale Španěl ještě dopaden nebyl. Za možnost zabít Cecila prý strážcům parku zaplatit 50 tisíc eur (1,5 milionu korun).

Případem se už zabývá zimbabwský svaz profesionálních lovců a průvodců, který přiznal, že jeho lidé byli do případu zapojeni.

Výzkum zahájený před 16 lety Oxfordskou univerzitou sleduje úmrtnost lvů zabitých při safari v blízkosti národního parku. Za dobu pozorování bylo zabito 34 ze 62 označených lvů a 24 z nich zabili sportovní lovci. Má to prý dopad na život smeček a vede k zabíjení lvíčat ve chvíli, kdy mrtvého lva nahradí mladý samec. O případu Cecila ví španělská organizace ochránců přírody Chelui4lions.

Obrátila se na organizaci, která dohlíží na dovoz ohrožených druhů, a požádala, aby se zabránilo dovozu Cecilovy hlavy jako trofeje do Španělska. „Co je to za pitomou osobu, která chce zabít úžasného dospělého lva, jehož si vyfotografovali všichni návštěvníci parku? Stydíme se, že jsou ve Španělsku hloupí boháči, kteří si zaplatí za zabití divoce žijících zvířat,“ řekl mluvčí ochránců Luis Muñoz .

Bryan Orford pracoval v Hwange jako průvodce a řekl, že Cecila si filmoval kdekdo. Skupina turistů prý za den pozorování a možnosti fotografovat zaplatí 8000 eur, takže to, co zaplatil střelec za zabití Cecila, by se do do pokladny parku dostalo za pět dní z poplatků na pozorování.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...