Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A špinavé nádobí už není problém. Kdy vznikla myčka?

Magazín

  6:30
Patří mezi méně nápadné symboly přelomu 20. a 21. století, a přitom od jejího vynálezu 28. prosince uplynulo už 130 let. První mechanická zařízení na mytí nádobí byla patentována už v polovině 19. století – o padesát let dříve, než voda vůbec začala pohodlně téct z kohoutků v kuchyních.

Myčka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Do těch předpotopních zařízení lidé stále museli nosit vodu z pump a jiných zdrojů. V roce 1850 byl ve Spojených státech patentován velký přístroj na parní pohon. Podobně jako v případě ostatních tehdejších zařízení se talíře, hrnce a sklenice ukládaly do jakési kolébky a v ní se ponořily do ohřáté vody s mýdlem. V jiných se voda na nádobí nanášela pádly a zase v dalších kuchyňské nástroje rotovaly na stojanech ponořených do vody. Všechno to však byla příliš rozměrná, komplikovaná a drahá zařízení, než aby se dočkala masovějšího rozšíření.

Volant či světelné pero. Jak vypadali předchůdci počítačové myši?

Za první skutečně automatickou myčku je považován až přístroj, který sestrojila Američanka Josephine Cochraneová, vnučka vynálezce parníku a majitelka drahého porcelánového servisu. Traduje se, že se do konstrukce mycího automatu pustila kvůli tomu, že už se nemohla dívat na to, jak její služebnictvo při umývání rozbíjí další a další kusy jejího drahého nádobí. A tak se společně s technikem Georgem Buttersem v kůlně svého domu v Shelbyvillu ve státě Illinois dala do práce. Nejprve si všechno nádobí změřila, pak vytvořila stojan s drátěnými přihrádkami určenými pro talíře, sklenice a hrnce. Stojan vložila do dřevěného bubnu umístěného v měděném kotli. Pákou nebo jiným pohonem se buben roztočil a ze dna kotle začala pod tlakem tryskat horká voda, což byl její triumfální zlepšovák předešlých polovičatých pokusů. Stačilo přidat mýdlo a s lopotnou, nudnou prací byl konec.

Roku 1929 jedna z evropských firem vyrobila první domácí myčku na elektrický pohon, ale přišla velká hospodářská krize a poté druhá světová válka a cena myčky se stále rovnala ročnímu platu. V 50. letech přišla do obchodů dostupnější zařízení, ale ani tehdy po nich lidé nijak neprahli. Teprve v 70. letech, kdy se ženy začaly čím dál častěji zapojovat do trhu práce, domácnosti desítky let starý vynález docenily a během dvou desetiletí se stal zcela běžným.

Autor: