27. října 2008 8:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Spisovatelé promluvili

Ian Fleming | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ian Fleming | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská knihovna vydala jedinečné zvukové nahrávky slavných literátů.

Jak znějí slavní spisovatelé minulosti? Odpověď se pokusila dát Britská knihovna, která vydala vzácné nahrávky skoro šedesáti britských a amerických spisovatelů. Někteří „promluvili“ poprvé od doby, kdy byly nahrávky pořízeny. Posluchači tak mohou na disku slyšet Arthura Conana Doyla, Francise S. Fitzgeralda, viskou posíleného Raymonda Chandlera či dokonce Arthura Millera, jak mluví o seznámení s Marilyn Monroe.

„Otevřeli jsme opravdovou pokladnici,“ řekl Richard Fairman ze zvukového archivu Britské knihovny. „Známe tyto autory ze čtení jejich děl. Ale když je slyšíme, je to jako osobní setkání. Není to úplně totéž, ale není to špatné.“

Na jedné ze tří známých krátkých nahrávek recituje Scott Fitzgerald, autor Velkého Gatsbyho, hlubokým a zvučným hlasem úryvek z Othella. Na jiné nahrávce Gertruda Steinová nesrozumitelně vysvětluje své psaní - podle Fairmana nahrávka potvrzuje „podobnost mezi jejím literárním stylem a jedinečným způsobem jejího mluveného vyjadřování“.

Slavný detektivkář Chandler se v roce 1958 přiopilý prodírá rozhovorem se svým kolegou a přítelem Ianem Flemingem, zatímco tvůrce Sherlocka Holmese Conan Doyle skotským přízvukem přednáší o významu spiritualismu a telepatii. U obou autorů jde o jediné známé dochované nahrávky.

Hrozny hněvu - plody hospodářské krize?
Na disku je také jediný záznam hlasu Virginie Woolfové, který byl pořízen ve třicátých letech. Zvláštní aktuálnost má vyprávění Johna Steinbecka o tom, proč za velké hospodářské krize začal psát Hrozny hněvu.

V dalším rozhovoru dramatik Arthur Miller popisuje, jak se poprvé setkal se svou pozdější ženou Marilyn Monroe, zatímco Graham Greene líčí, jak v dětství hrál ruskou ruletu. A J. R. R. Tolkien debatuje o tom, zda na něj lidé budou vzpomínat jako na vědce nebo jako na autora Pána prstenů...

Právě vydané CD zachycuje hlasy třiceti britských a sedmadvaceti amerických autorů.
ČTK