Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spojené státy v. Lennon

Magazín

  11:55
PRAHA - Tým filmařů, který natočil kontroverzní dokument Fahrenheit 9/11, dokončuje další zajímavý projekt. V září by měl přijít do kin v USA film s názvem „The U. S. versus John Lennon“. Dokument líčí marnou snahu amerických úřadů vypudit pro vládu nepohodlného aktivistu ze země.

John Lennon foto: ČTK

Když slavný Brouk prohlásil, že Beatles jsou slavnější než Ježíš Kristus, povedlo se mu urazit miliony křesťanů. Podobně rozčílil americké úřady, když se usadil v New Yorku a se svou ženou Yoko Ono začal pořádat protestní akce proti válce ve Vietnamu. Teprve nedávno vyšlo najevo, jak intenzivně se americké zpravodajské služby o Johna Lennona zajímaly. Po čtyři roky dávaly dohromady svazek spisů s jediným cílem - navždycky jej vystěhovat ze Spojených států. FBI před necelým rokem dokumenty zveřejnil, a filmaři tak získali cenné podklady pro dokument o rozsáhlém vyšetřování, sledování a zaznamenávání Lennonových aktivit. Podle autorů snímek ukáže nekompetentnost úřadů, které bez úspěchu usilovaly o Lennonovu deportaci. Svazky FBI, které měly zdokumentovat „hrozbu“, kterou John Lennon představoval pro vládu prezidenta Richarda Nixona, dlouho neobsahovaly ani jeho přesnou adresu pobytu - přestože se v nich píše, že Lennon je „pod neustálým dohledem“.

Během čtyřletého špehování a spolupráce imigračních úředníků, policie a FBI vznikl o Lennonovi 281stránkový svazek. Z něj vyplývá, že newyorská policie usilovala o jeho zatčení za držení drog.

Lennon se nikdy nechoval podle konvencí a jeho výstřelky nebraly konce. Když po rozchodu s Beatles nahrál v roce 1970 píseň Power to the People (Moc patří lidu), označily ho britské noviny za buřiče a komunistu. Se svou ženou Yoko Ono se tedy rozhodl odjet do „svobodnějších“ Spojených států. V zemi však pobývali jen na turistické vízum a usilovali o získání občanství.

Vyhoďte Lennona
S Yoko Ono začali pořádat své slavné tiskovky v posteli, protestovali proti válce, bojovali za práva žen a indiánů. Starosti úřadům dělal zejména Lennonův příspěvek 75 tisíc dolarů organizaci, jejímž cílem bylo narušení sjezdu republikánů, který měl Nixona nominovat jako prezidentského kandidáta na další období. Nixonovi tehdy došla trpělivost a vydal neoficiální příkaz „vyhoďte Lennona “.

FBI tedy začal shromažďovat informace o každém pohybu a vystoupení nepohodlného rebela. V roce 1971 předložil úřad americkému Senátu zprávu, že Lennon patří ke komunistům a stýká se s lidmi, kterým rozhodně nezáleží na blahu Spojených států. Následující rok mu byla zamítnuta žádost o prodloužení pobytu. V roce 1974 navíc obdržel příkaz z ministerstva spravedlnosti, aby se do dvou měsíců vystěhoval ze země. Když si už nevěděli rady ani jeho advokáti, napsal Lennon o svých potížích, o soustavném porušování lidských práv, o šikaně a omezování osobní svobody do časopisu Rolling Stone. Teprve tehdy se Nixonova vláda zalekla veřejného mínění a dovolila Lennonovi zůstat v USA.

Autor: