Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spory o vlastnictví relikviáře svatého Maura. Klíč držely belgické soudy

  6:00
PRAHA - Může Česko přijít o relikviář svatého Maura? Odpověď zní ne, i když se kolem vlastnictví drahocenné památky vedly spory. Česko, resp. Československo se stalo majitelem relikviáře poté, co byl majetek rodiny Beaufort-Spontinů zkonfiskován na základě Benešových dekretů po druhé světové válce. Ve skutečnosti ovšem stát fyzicky vlastní schránku až od roku 1985, kdy byla vykopána ze suti pod podlahou hradní kaple v Bečově nad Teplou.
Odborníci relikviář řadí na úroveň korunovačních klenotů.

Odborníci relikviář řadí na úroveň korunovačních klenotů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pokud by si na relikviář mohl někdo dělat jakýsi nárok, byla by to belgická církev. Relikviář byl vyroben na území dnešní Belgie, kde se po většinu své existence nacházel, a je svázán s městem Florennes.

ČTĚTE SPECIÁL O DANNY DOUGLASOVI A RELIKVIÁŘI SVATÉHO MAURA:

Danny Douglas a relikviář svatého Maura.

„V Belgii je relikviář svatého Maura mezi historiky a lidmi, kteří se zajímají o středověké šperkařství, velmi dobře známý. Je to nádherná věc,“ sdělil serveru Lidovky.cz historik Jeroen Deploige z univerzity v belgickém Gentu.

Jenže jedinou možností, jak by památka mohla připadnout belgické církvi, je zpochybnit vlastnictví šlechtického rodu Beaufort-Spontinů.

To se v minulosti stalo dvakrát.Celý příběh začal tím, že děkan z Florennes potřeboval v roce 1838 opravit popraskaný zvon, a tak prodal v té době poničený relikviář vévodovi Alfrédu Beaufort-Spontinovi za 2500 franků. Jenže podle církve byl tehdy prodej podmíněn tím, že relikviář nikdy neopustí území Florennes.

Už v roce 1851 byla transakce poprvé napadena u soudu. Tehdy belgický stát neúspěšně tvrdil, že nákup je protiprávní, protože není v souladu s vnitrostátními právními předpisy týkajícími se takové památky.

PRACHAŘ: Z kleští komunismu. Nastal čas ocenit za nález relikviáře i lovce pokladů

V roce 1880 odvezli Beaufortové schránku na výstavu do Bruselu, čímž měli porušit podmínku, že relikviář neopustí katastr Florennes. Beaufortové se v Belgii necítili komfortně, a zamířili proto do Rakouska-Uherska. Usídlili se na Bečově, kam převezli většinu rodiného majetku včetně relikviáře.

V Belgii mezitím došlo k dalšímu soudnímu sporu ohledně vlastnictví drahocenné památky, která byla na konci 19. století oceněna na 300 tisíc fanků. Spor skončil nakonec v roce 1901 mimosoudním vyrovnáním. Beaufortové zaplatili církvi dalších 20 tisíc franků.

Danny Douglas a relikviář svatého Maura.
Danny Douglas na konci srpna 2016.

„Nemyslím, že by dnes mnoho lidí v Belgii zpochybňovalo vlastnictví relikviáře,“ říká historik Deploige. „I když by bylo samozřejmě krásné, kdyby byl v nějakém muzeu.“

Mezi Florennes a Bečovem nad Teplou panují v současnosti velmi přátelské vztahy. Bečovská starostka Olga Haláková byla v Belgii několikrát, delegace z Florennes zase jezdí do Bečova. „Oni si dokonce vyrobili svůj relikviář,“ popisuje Haláková.

Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?
Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?

Česká školní inspekce přichází se znepokojivým zjištěním. Podle nejnovější zprávy pozoruje až 80 % učitelů nedostatečnou připravenost dětí v...