Pokud by si na relikviář mohl někdo dělat jakýsi nárok, byla by to belgická církev. Relikviář byl vyroben na území dnešní Belgie, kde se po většinu své existence nacházel, a je svázán s městem Florennes.
ČTĚTE SPECIÁL O DANNY DOUGLASOVI A RELIKVIÁŘI SVATÉHO MAURA: |
„V Belgii je relikviář svatého Maura mezi historiky a lidmi, kteří se zajímají o středověké šperkařství, velmi dobře známý. Je to nádherná věc,“ sdělil serveru Lidovky.cz historik Jeroen Deploige z univerzity v belgickém Gentu.
Jenže jedinou možností, jak by památka mohla připadnout belgické církvi, je zpochybnit vlastnictví šlechtického rodu Beaufort-Spontinů.
To se v minulosti stalo dvakrát.Celý příběh začal tím, že děkan z Florennes potřeboval v roce 1838 opravit popraskaný zvon, a tak prodal v té době poničený relikviář vévodovi Alfrédu Beaufort-Spontinovi za 2500 franků. Jenže podle církve byl tehdy prodej podmíněn tím, že relikviář nikdy neopustí území Florennes.
Už v roce 1851 byla transakce poprvé napadena u soudu. Tehdy belgický stát neúspěšně tvrdil, že nákup je protiprávní, protože není v souladu s vnitrostátními právními předpisy týkajícími se takové památky.
PRACHAŘ: Z kleští komunismu. Nastal čas ocenit za nález relikviáře i lovce pokladů |
V roce 1880 odvezli Beaufortové schránku na výstavu do Bruselu, čímž měli porušit podmínku, že relikviář neopustí katastr Florennes. Beaufortové se v Belgii necítili komfortně, a zamířili proto do Rakouska-Uherska. Usídlili se na Bečově, kam převezli většinu rodiného majetku včetně relikviáře.
V Belgii mezitím došlo k dalšímu soudnímu sporu ohledně vlastnictví drahocenné památky, která byla na konci 19. století oceněna na 300 tisíc fanků. Spor skončil nakonec v roce 1901 mimosoudním vyrovnáním. Beaufortové zaplatili církvi dalších 20 tisíc franků.
„Nemyslím, že by dnes mnoho lidí v Belgii zpochybňovalo vlastnictví relikviáře,“ říká historik Deploige. „I když by bylo samozřejmě krásné, kdyby byl v nějakém muzeu.“
Mezi Florennes a Bečovem nad Teplou panují v současnosti velmi přátelské vztahy. Bečovská starostka Olga Haláková byla v Belgii několikrát, delegace z Florennes zase jezdí do Bečova. „Oni si dokonce vyrobili svůj relikviář,“ popisuje Haláková.