27. srpna 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Internet se baví opicí restaurátorky. Tvář už změnila i Mona Lisa

"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista | foto: Reprofoto

Zpackaná restaurátorská práce, při níž postarší španělská věřící přeměnila fresku Ježíše Krista ve vlasatou opici, podnítila šprýmaře na internetu k podobným výtvarným počinům. V opici tak změnili kupříkladu Ježíše a všechny apoštoly z Da Vinciho Poslední večeře či děťátko z obrazu Madona s dítětem od téhož renesančního mistra.

Rozmazaná ústa po vzoru španělské "umělkyně" dostala Mona Lisa i postava na obraze Výkřik od slavného norského expresionisty Edvarda Muncha, uvedl ve svém internetovém vydání britský bulvární deník Daily Mail.

Recesistické fotomontáže si můžete prohlédnout ZDE


Španělka, jíž je již přes 80 let, šokovala španělské kulturní činitele, když se na vlastní pěst chopila restaurátorského štětce a "opravila" fresku Ecce Homo (Ejhle člověk) od Elíase Garcíi Martíneze, která byla chloubou kostela nedaleko Zaragozy po více než sto let. Nástěnná malba chátrala kvůli vlhkosti.

Její iniciativa se stala ihned hitem na internetu a vtipálci si neodpustili obdobné úpravy nejslavnějších světových uměleckých děl. Jejich terčem se staly především obrazy Leonarda da Vinciho, včetně záhadného úsměvy Mony Lisy.

"Odborným restaurátorským zásahům" neuniklo ani údajně nejčastěji reprodukované dílo světa Výkřik, jehož různé verze vznikaly pod rukou norského malíře Muncha v letech 1893 až 1910, či slavný pop-artový sítotisk Marilyn Monroe, jehož autorem je Andy Warhol.

Amatérská restaurátorka ze Španělska Cecilia Giménezová mezitím přitáhla do kostela ve španělském městečku Borja zástupy zvědavců, kteří chtějí její paskvil spatřit na vlastní oči. Před kostelem údajně stojí nepřetržitě fronta návštěvníků. Účet na twitteru s názvem Fresco Jesus už má přes 4000 sledujících.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!