21. března 2015 6:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Srbské úřady vyzvaly lidi, aby neházeli do smetí ruční granáty

Granát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Granát | foto: Shutterstock

BĚLEHRAD Srbská vláda požádala obyvatele této balkánské země, aby nevyhazovali ruční granáty a další střelivo do odpadků. Za situace, kdy se zpřísňuje kontrola nad zbraněmi, které lidé přechovávají, se úřady snaží předejít různým nešťastným událostem, napsala agentura Reuters.

Obyvatelé Srbska mají od války v Jugoslávii ze začátku 90. let minulého století podle odhadů poukrývané statisíce kusů zbraní. Další milion jich je oficiálně zaregistrovaných. V Srbsku žije 7,3 milionu lidí.

Srbský parlament v souvislosti s nárůstem zločinnosti minulý měsíc zpřísnil pravidla ohledně držení střelných zbraní. Zájemci o ně musejí podstoupit zdravotní kontrolu.

Do 4. června byla vyhlášena amnestie a lidé mohou zbraně odevzdat na policii. Pokud je potom budou držet bez povolení, hrozí jim až pět let vězení. Nicméně kvůli obavám, že lidé zvolí nejjednodušší cestu a zbraně hodí do běžného odpadu, je ministerstvo vnitra žádá, aby místo toho zavolali policii, která už si s nechtěnými kousky poradí.

„Netušíme, kolik kusů (zbraní) lidé drží bez povolení. Odhady se pohybují mezi 200.000 a 900.000 kusy, takže čím více se nám podaří získat díky amnestii, tím lépe,“ řekl agentuře Reuters jistý policista.

ČTK, Lidovky.cz
J. Pecka A prooooč? 13:12 21.3.2015