Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbské vesničance vyléčil úder blesku srdeční arytmii

Magazín

  9:04
BĚLEHRAD - Nada Ačimovičová z východosrbské vesnice Šljivovica může mluvit o velkém štěstí. Jednapadesátiletá žena totiž nedávno přežila úder blesku, a navíc jí výboj vyléčil srdeční arytmii, kterou už léta trpěla.

Paní Ačimovičová pásla podle srbského deníku Blic právě ovce na hoře Omarak, když se nad její stádo přihnala černá bouřková oblaka. Blesk trefil deštník, který držela v ruce. Od jisté smrti zachránily pasačku jen gumové boty, jež měla na nohou.

S popáleninami druhého stupně skončila v nemocnici ve městě Užica, kde lékaři ke svému překvapení zjistili, že její srdce má na rozdíl od minulosti pravidelný rytmus. Podle kardiologa Gorana Milašinoviče je možné, že pokud šlo o nepříliš nebezpečnou formu arytmie, která často doprovází stárnutí, je možné, že ženu vyléčil právě úder blesku. Elektrický proud se ostatně k léčbě arytmie používá i v medicíně.

"Do srdce se pustí elektřina a díky tomu se srdci vrátí normální rytmus. Na druhou stranu ale může elektrická rána do srdce někomu také nepravidelný běh srdce způsobit," dodává doktor Milašinović.

Autor: