Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní

Magazín

  5:09
BĚLEHRAD - Srbský sochař Nikola Macura vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní a dalšího vojenského materiálu. Podle stanice Al Jazeera Balkans je chce jednou provždy zbavit destruktivní funkce a nabídnout novou perspektivu jejich využití.

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní foto: fromnoisetosound.com

V rámCi uměleckého projektu s názvem Od hluku ke zvuku (From noise to sound) umělec z Nového Sadu předělal rukojeť raketometu na saxofon, helmu navařenou k minometu na housle či útočnou pušku na kytaru. Již nefunkční zbraně si obstaral ve skladu vyřazeného vojenského vybavení.

„Hlavní myšlenka projektu byla předělat vojenské předměty - pušky, granáty, helmy - do formy hudebních nástrojů a tímto způsobem i přeměnit jejich původní účel,“ řekl Al Jazeera Balkans s tím, že konečným cílem je vyrobit tolik nástrojů, aby vystačily pro celý orchestr. Ten se má poté vydat na turné po balkánských zemích.

Sociálně angažované umění

„Orchestr by měl dát lidem v regionu možnost ‚využít‘ tyto zbraně jiným způsobem. Nebudou vytvářet hluk a válku, nýbrž muziku,“ dodal Macura s odkazem na války, které v 90. letech doprovázely rozpad bývalé Jugoslávie.

„Začátkem 90. let jsem se začal zajímat o sociálně angažované umění a o to, jak může ovlivňovat společnost a svět,“ popsal novosadskému rádiu 021 začátky projektu.

Nápad využít zbraně jako hudební nástroje dostal Macura podle svých slov s ohledem na velké množství zbraní, které lidé na západním Balkáně vlastní. Podle odhadů Europolu přechovávají obyvatelé regionu až šest milionů kusů různých zbraní.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...