Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní | foto: fromnoisetosound.com

BĚLEHRAD Srbský sochař Nikola Macura vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní a dalšího vojenského materiálu. Podle stanice Al Jazeera Balkans je chce jednou provždy zbavit destruktivní funkce a nabídnout novou perspektivu jejich využití.

V rámCi uměleckého projektu s názvem Od hluku ke zvuku (From noise to sound) umělec z Nového Sadu předělal rukojeť raketometu na saxofon, helmu navařenou k minometu na housle či útočnou pušku na kytaru. Již nefunkční zbraně si obstaral ve skladu vyřazeného vojenského vybavení.

„Hlavní myšlenka projektu byla předělat vojenské předměty - pušky, granáty, helmy - do formy hudebních nástrojů a tímto způsobem i přeměnit jejich původní účel,“ řekl Al Jazeera Balkans s tím, že konečným cílem je vyrobit tolik nástrojů, aby vystačily pro celý orchestr. Ten se má poté vydat na turné po balkánských zemích.

Sociálně angažované umění

„Orchestr by měl dát lidem v regionu možnost ‚využít‘ tyto zbraně jiným způsobem. Nebudou vytvářet hluk a válku, nýbrž muziku,“ dodal Macura s odkazem na války, které v 90. letech doprovázely rozpad bývalé Jugoslávie.

„Začátkem 90. let jsem se začal zajímat o sociálně angažované umění a o to, jak může ovlivňovat společnost a svět,“ popsal novosadskému rádiu 021 začátky projektu.

Nápad využít zbraně jako hudební nástroje dostal Macura podle svých slov s ohledem na velké množství zbraní, které lidé na západním Balkáně vlastní. Podle odhadů Europolu přechovávají obyvatelé regionu až šest milionů kusů různých zbraní.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

P. Pavlíček Kdyby tisíc klarinetů! 14:35 28.1.2021

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!