Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stand-up komici v Česku získávají oblibu, divákům nevadí ani vystoupení v angličtině

Magazín

  6:59
PRAHA - Česká republika se postupně dostává do hledáčku zahraničních stand-up komiků, překážkou nejsou ani vystoupení v angličtině. Řekl to Dominik Oždian, majitel agentury, která spolupořádá pondělní vystoupení slavného britského komika Eddiho Izzarda v Praze. České publikum podle Oždiana s angličtinou problém nemá, diváci skeče známých bavičů zpravidla sledují v originálním znění na internetu.

Komik Lukáš Pavlásek zastupuje žánr stand-up comedy v Česku. foto: www.lukaspavlasek.cz

„Česká republika se pomalu zabydluje na mapách stand-up comedy tour velkých světových hvězd,“ řekl Oždian. Připomněl, že v Česku v uplynulých letech vystoupili například irský komik Dylan Morran, Brit Jimmy Carr nebo bavič mexicko-amerického původu Louis CK.

Čechům je blízké Cimrmanovo smolařství. To, že je zneuznaný génius, říká oslavenec Svěrák

Celovečerní představení se odehrávají bez překladu, podle Oždiana to českému publiku nevadí. „Angličtina je dnes už pro mladou a střední generaci běžná. Takže se dá říct, že jsou představení, kde české publikum tvoří i většinu,“ uvedl. Fanoušci žánru stand-up comedy navíc své oblíbence často mají „naposlouchané“. „Hodně využívají internet a sledují vystoupení velkých hvězd na YouTube i jinde a tam samozřejmě v originálním znění,“ podotkl Oždian.

Bývá pravidlem, že světově známí komici do svých vystoupení přidávají vtipy, které se týkají země, kde právě hrají. Carr například letos v dubnu pochválil krásy Prahy a rýpl si do českého prezidenta. „Máte skutečně nádherné město. Odměna za to, že jste nebojovali s nacisty. Můžete tu teď hostit naše ožralé turisty. Naštěstí jsou teda pořád střízlivější než váš prezident,“ řekl ve vyprodaném pražském Kongresovém centru.

Podle Oždiana podobné drobné poznámky místní publikum vždy přijímá bouřlivě. Většinou jde o vlastní nápady bavičů, někdy se ale radí s promotérským týmem. „Nechtěl bych se mýlit, ale myslím, že Eddie Izzard nám pár svých komentářů ́o nás - pro nás ́ předvede,“ odhadl.

Každý z úspěšných stand-up komiků nabízí fanouškům určitá specifika. U Izzarda je to mimo jiné politická angažovanost. „Není tajemstvím, že byl proti vystoupení Británie z EU. A tak i v jeho výstupech se těchto témat dotýká,“ řekl Oždian. Izzard, který podporuje britskou Labouristickou stranu, se dokonce nechal slyšet, že v roce 2020 by chtěl kandidovat na starostu Londýna. Na první pohled se Izzard liší také vizáží. Často totiž vystupuje v dámských šatech, botách, případně kombinaci pánského a dámského oblečení.

Žánru stand-up comedy, který staví na zábavných, často kousavě ironických monolozích, se v České republice věnují například Ester Kočičková, Iva Pazderková nebo Lukáš Pavlásek. Letos na začátku listopadu se v Praze konal první ročník mezinárodního festivalu stand-up comedy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!