Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stařičká lokomotiva 'vídeňské tramvaje' je v Bratislavě

Nadšencům pro železniční dopravu na Slovensku se podařilo získat stařičkou lokomotivu, která na začátku minulého století jezdila po známé lokální železnici z Bratislavy do Vídně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšencům pro železniční dopravu na Slovensku se podařilo získat stařičkou lokomotivu, která na začátku minulého století jezdila po známé lokální železnici z Bratislavy do Vídně. | foto: ČTK

Nadšencům železniční dopravy na Slovensku se podařilo získat stařičkou lokomotivu, která na začátku minulého století jezdila po známé lokální železnici z Bratislavy do Vídně. Zatímco rekonstrukce stroje do podoby z roku 1914 má už konkrétní plány, trasa historického železničního spojení obnovena dosud nebyla.

"Vídeňská tramvaj", na kterou si pamatují už jen nejstarší obyvatelé Bratislavy, zažila největší slávu v letech 1914 až 1920, později se provoz utlumil. Trasa vedla z centra Bratislavy přes Dunaj do alpské republiky. Na slovenské straně se trať prakticky nezachovala, v Rakousku končí koleje v pohraničí v obci Wolfsthal. Vlaky mezi oběma zeměmi v současnosti využívají jiná železniční spojení.

Nadšencům pro železniční dopravu na Slovensku se podařilo získat stařičkou lokomotivu, která na začátku minulého století jezdila po známé lokální železnici z Bratislavy do Vídně.

Nadšencům pro železniční dopravu na Slovensku se podařilo získat stařičkou lokomotivu, která na začátku minulého století jezdila po známé lokální železnici z Bratislavy do Vídně.

Slovenský úsek historické železnice obsluhovaly dvě lokomotivy, vyrobené speciálně pro tento účel. Jedna z nich skončila v rakouském muzeu, druhá až donedávna sloužila na železnici. Bratislavští nadšenci ji objevili v Rakousku. Její majitel nabídl stroj k prodeji, jinak ho hodlal sešrotovat.

Na Slovensku se vzápětí rozběhla sbírka na shromáždění potřebných asi 10.000 eur (249.000 korun) na odkoupení lokomotivy. Podařilo se a ve středu přicestoval historicky významný kousek do Bratislavy.

"Hledáme řešení, kde bychom ji mohli vystavit, když ji zrekonstruujeme do podoby z roku 1914," uvedl šéf Bratislavského okrašlovacího spolku Maroš Mačuha, který stojí za iniciativou na záchranu stroje. Lokomotiva, jejíž oprava si vyžádá hodně peněz, by neměla skončit v muzeu.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...