Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Staroměstské náměstí tradičně rozzářil vánoční strom

Magazín

  20:34
PRAHA - Na Staroměstském náměstí se vpodvečer slavnostně rozsvítil přes 20 metrů vysoký vánoční strom, náměstí se rozzářilo zlatem. Celé ho zahalila šampaňská barva, kterou protínají červené záblesky. Strom zdobí koule, žárovky s bílým světlem pak imitují padající sníh.

Na Staroměstském náměstí v Praze byl 28. listopadu rozsvícen vánoční strom foto: Doležal MichalČTK

Na Staroměstském náměstí v Praze začaly 28. listopadu vánoční trhy. Zároveň se otevřely vánoční trhy, které potrvají do 3. ledna. Na náměstí je asi stovka dřevěných domků a stánků. Stejně jako loni lze koupit jmelí, věnce, svíčky nebo dřevěné hračky. Kromě pečených kaštanů nebo svařeného vína je možné vyzkoušet tradiční pochutiny z různých koutů Evropy.

Hosté až ze Singapuru
V příštích dnech budou na náměstí vystupovat nejrůznější pěvecké a folklórní soubory nebo taneční skupiny. Objeví se mimo jiné zahraniční hosté - například ze Singapuru, z Jihoafrické republiky nebo z Německa; v neděli zazní v centru metropole mezinárodní adventní zpěvy.

U sochy Jana Husa je dětská dílnička, která bude pravidelně otevřená od 15:00 do 19:00, kdy trhy zavírají, o víkendech od 10:00. "Dílnička je věnovaná výtvarné činnosti, děti si mohou vyrábět masky čertů, různé ozdoby. Bude se tam taky psát Ježíškovi," řekla  Hana Tietzeová ze společnosti Taiko, která vánoční trhy organizuje. Na trzích je i maňáskové a loutkové divadlo a hned vedle živý betlém.

Na Staroměstském náměstí v Praze byl 28. listopadu rozsvícen vánoční strom

Strom hlídá GSM modul a bezpečnostní agentura

Na bezpečnost vánočního stromu dbá elektronické zařízení, které má GSM modul, aby se na něj pořadatel mohl dálkově připojovat a kontrolovat ho. "Totéž máme na vstupech a výstupech, snímače, které nám ohlásí, pokud by došlo k nějakému poškození nebo třeba i vandalskému činu," řekl Vlastimil Jakubec z firmy S.O.S. - Dekorace, která osvětlení vánočního stromu zajistila.

Pokud například bude někdo chtít na strom vylézt a rozšlápne nějakou diodu, dostane prý Jakubec na mobil zprávu SMS. Oproti předchozím letům je software systému vylepšen a jediné nebezpečí hrozí právě od vandalů. Strom proto hlídá bezpečnostní agentura. "Tuším, že před čtyřmi lety nám část ozdob zmizela během jedné noci," řekl obchodní ředitel firmy Taiko Petr Benáčan.

Na Staroměstském náměstí v Praze byl 28. listopadu rozsvícen vánoční strom V neděli se rozsvítí vánoční strom také na Václavském náměstí a i tady se otevřou vánoční trhy. Jestliže ty na Staroměstském náměstí jsou podle Bemáčana "tradičnější", budou prý trhy na Václavském náměstí "modernější"; na pódiu v dolní části náměstí budou vystupovat i uskupení, která ne vždy budou stoprocentně ztělesňovat pouze tradiční Vánoce. Zájemci si na vánočním stromu na Staroměstském náměstí můžou symbolicky za jednu zprávu DMS v hodnotě 30 korun koupit jednu žárovku. Zatím se jich podle Tietzeové takto prodalo asi 5000. Výtěžek z akce Rozsviťte s námi Prahu! je letos určen pro Kliniku dětí a dorostu Nemocnice Královské Vinohrady.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat