14. března 2012 14:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na orloj se vrátil Anděl i Hvězdář, sochy jsou kompletní

Orloj je opět kompletní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orloj je opět kompletní | foto: Lidové noviny

PRAHA Věž orloje na Staroměstském náměstí zdobí po dvou měsících opět všechny sochy. Postavy, které obklopují Mánesův kalendář, jsou opravené a vyčištěné.

Ke čtyřem již opraveným plastikám přibyly dnes na fasádu orloje i zbylé sochy Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře.

Horní čtveřice se jmény Marnivec, Lakomec, Smrtka a Rozkoš-Turek opustila věž v polovině ledna. Po měsíci je v restaurátorské dílně vystřídaly čtyři plastiky obklopující kalendářní desku orloje. Sochy jsou umístěny na jižní fasádě, odolávají tak náročným povětrnostním podmínkám. Restaurátoři je proto pravidelně sundávají a kontrolují jejich stav.

Sochy byly vybledlé a špinavé

Restaurátoři Jiří Matějíček a Darina Smetánková na nich v uplynulých týdnech vyspravili a zahladili praskliny, obnovili zlacení, vyretušovali barvy v místech, kde jsou vystaveny slunečnímu záření, a zbavili je nečistot a ptačího trusu. U pohyblivých figurek zkontrolovali mechaniku. V roce 1999 byly sochy kvůli značnému poškození kompletně opraveny.

ČTĚTE TAKÉ:

Plastiky z lipového dřeva jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje. Horní sochy jsou oživovány zároveň s pohybem apoštolů. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Turek neboli Rozkoš je z horní čtveřice jedinou sochou, která se nehýbá. Všechny sochy jsou kopiemi.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz