Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státník může dárkem při zahraniční návštěvě způsobit rozpaky

Magazín

  6:47
LONDÝN/TCHAJ-PEJ - Ministryně britské vlády dala před několika dny starostovi tchajwanské metropole Tchaj-peje hodinky. Běžné gesto dobré vůle ale nedopadlo tak, jak mělo - nechtěně tím porušila místní kulturní normy, protože hodinky jsou pokládány za předzvěst smrti. Které dárky by tedy měly být tabu, ptá se zpravodajský server BBC News.

Ling Ťi-chua byl degradován poté, co se jeho syn zapletl do skandální dopravní nehody. foto: Reuters

Když ministryně dopravy Susan Kramerová věnovala starostovi Tchaj-peje jako dárek hodinky, jednoduše tím sledovala obvyklý diplomatický protokol. Výměna dárků je při podobných cestách do zahraničí běžná, ale kulturní normy se zemi od země liší - a do této pasti se baronka Kramerová chytila.

Dát někomu v čínské kultuře hodinky je špatné znamení naznačující, že dotyčnému vyprchává jeho čas na zemi. Starosta se tomu sice zasmál, ale baronka se omluvila s tím, že „člověk se každý den naučí něco nového“. Nicméně se zdá, že její úřad opomněl přečíst si kteroukoli příručku o etiketě, které obecně radí udělat si před vybíráním daru malý průzkum a vyhnout se tak základním chybám - například koupi whisky abstinentovi či čokoládu osobě držící dietu.

Dárky se většinou domlouvají předem

Britský odborník na etiketu William Hanson uvádí, že většinu diplomatických darů „domlouvají obě strany předem“; i tak by ale podle něj měl předem proběhnout malý průzkum.

Chyba britské ministryně není nijak zřídkavá. Pohybovat se v minovém poli odlišných kultur může být stejně složité pro diplomaty jako pro podnikatele. To, co je v jedné zemi ceněným darem, může v jiné představovat hrubou urážku.

Důraz se klade i na čísla

„Darovat ceremoniální meč je v některých částech Afriky symbolem moci; ovšem například ve Švýcarsku na něj mohou pohlížet jako na symbol agrese,“ vysvětluje Hanson.

Některé věci jsou ale neměnné. Prakticky všechna kulturní tabu se točí kolem smrti, a to bez ohledu na místo. V Číně je za nešťastné číslo pokládána čtyřka, protože výslovností se podobá slovu „smrt“. Číslo osm je ale dobré, protože zní podobně jako „bohatství“.

Autoři: ,