2. února 2015 6:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Státník může dárkem při zahraniční návštěvě způsobit rozpaky

Ling Ťi-chua byl degradován poté, co se jeho syn zapletl do skandální dopravní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ling Ťi-chua byl degradován poté, co se jeho syn zapletl do skandální dopravní... | foto: Reuters

LONDÝN/TCHAJ-PEJ Ministryně britské vlády dala před několika dny starostovi tchajwanské metropole Tchaj-peje hodinky. Běžné gesto dobré vůle ale nedopadlo tak, jak mělo - nechtěně tím porušila místní kulturní normy, protože hodinky jsou pokládány za předzvěst smrti. Které dárky by tedy měly být tabu, ptá se zpravodajský server BBC News.

Když ministryně dopravy Susan Kramerová věnovala starostovi Tchaj-peje jako dárek hodinky, jednoduše tím sledovala obvyklý diplomatický protokol. Výměna dárků je při podobných cestách do zahraničí běžná, ale kulturní normy se zemi od země liší - a do této pasti se baronka Kramerová chytila.

Dát někomu v čínské kultuře hodinky je špatné znamení naznačující, že dotyčnému vyprchává jeho čas na zemi. Starosta se tomu sice zasmál, ale baronka se omluvila s tím, že „člověk se každý den naučí něco nového“. Nicméně se zdá, že její úřad opomněl přečíst si kteroukoli příručku o etiketě, které obecně radí udělat si před vybíráním daru malý průzkum a vyhnout se tak základním chybám - například koupi whisky abstinentovi či čokoládu osobě držící dietu.

Dárky se většinou domlouvají předem

Britský odborník na etiketu William Hanson uvádí, že většinu diplomatických darů „domlouvají obě strany předem“; i tak by ale podle něj měl předem proběhnout malý průzkum.

Chyba britské ministryně není nijak zřídkavá. Pohybovat se v minovém poli odlišných kultur může být stejně složité pro diplomaty jako pro podnikatele. To, co je v jedné zemi ceněným darem, může v jiné představovat hrubou urážku.

Důraz se klade i na čísla

„Darovat ceremoniální meč je v některých částech Afriky symbolem moci; ovšem například ve Švýcarsku na něj mohou pohlížet jako na symbol agrese,“ vysvětluje Hanson.

Některé věci jsou ale neměnné. Prakticky všechna kulturní tabu se točí kolem smrti, a to bez ohledu na místo. V Číně je za nešťastné číslo pokládána čtyřka, protože výslovností se podobá slovu „smrt“. Číslo osm je ale dobré, protože zní podobně jako „bohatství“.

Lidovky.cz, ČTK