Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státy USA trápí asijský kapr. Žádají zásah federálních úřadů

Magazín

  7:16
DETROIT - Pět amerických států se domáhá u soudu toho, aby federální úřady zakročily proti asijskému kaprovi. Tento invazivní druh vytlačuje původní rybí populaci a podle posledních poznatků se mu možná podařilo překonat elektrické bariéry, které bránily jeho rozšíření do Velkých jezer. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.
Rybáři - ilustrační foto.

Rybáři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Asijský kapr nás připravuje o práci a ničí náš způsob života," uvedl
michiganský generální prokurátor Mike Cox. Jeho stát společně s
Wisconsinem, Minnesotou, Pensylvánií a Ohiem usiluje o vydání soudního příkazu, který by nařídil federálním úřadům rozmístit v řece Little Calumet River sítě nebo jiné mechanické bariéry. Ty mají zabránit přesunu asijského kapra touto vodní cestou do Michiganského jezera.

Přístup do Little Calumet River z umělého kanálu, který spojuje Velká jezera s řekou Mississippi, blokují elektrické zábrany, které mají zabránit šíření asijského kapra. Rybáři ale v červnu ulovili devítikilového asijského kapra za elektrickou bariérou, což ukazuje, že ji ryby dokážou překonat.

Asijskému kaprovi se asi před deseti lety podařilo následkem povodní uniknout z rybích farem na jihu USA. Rychle se potom rozšířil v některých částech Mississippi a jejích přítocích. Ekologové varují, že kdyby tato ryba pronikla do Velkých jezer, mohla by narušit zdejší vyvážený ekosystém.

Pravděpodobně by také výrazně oslabila zdejší populaci lososů, což by mělo dopad i na rybářský průmyslu v okolních amerických státech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!