20. července 2010 7:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Státy USA trápí asijský kapr. Žádají zásah federálních úřadů

Rybáři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybáři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DETROIT Pět amerických států se domáhá u soudu toho, aby federální úřady zakročily proti asijskému kaprovi. Tento invazivní druh vytlačuje původní rybí populaci a podle posledních poznatků se mu možná podařilo překonat elektrické bariéry, které bránily jeho rozšíření do Velkých jezer. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.

"Asijský kapr nás připravuje o práci a ničí náš způsob života," uvedl
michiganský generální prokurátor Mike Cox. Jeho stát společně s
Wisconsinem, Minnesotou, Pensylvánií a Ohiem usiluje o vydání soudního příkazu, který by nařídil federálním úřadům rozmístit v řece Little Calumet River sítě nebo jiné mechanické bariéry. Ty mají zabránit přesunu asijského kapra touto vodní cestou do Michiganského jezera.

Přístup do Little Calumet River z umělého kanálu, který spojuje Velká jezera s řekou Mississippi, blokují elektrické zábrany, které mají zabránit šíření asijského kapra. Rybáři ale v červnu ulovili devítikilového asijského kapra za elektrickou bariérou, což ukazuje, že ji ryby dokážou překonat.

Asijskému kaprovi se asi před deseti lety podařilo následkem povodní uniknout z rybích farem na jihu USA. Rychle se potom rozšířil v některých částech Mississippi a jejích přítocích. Ekologové varují, že kdyby tato ryba pronikla do Velkých jezer, mohla by narušit zdejší vyvážený ekosystém.

Pravděpodobně by také výrazně oslabila zdejší populaci lososů, což by mělo dopad i na rybářský průmyslu v okolních amerických státech.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…