Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sté narozeniny slaví Hercule Poirot případem zavřené truhly

Magazín

  7:15
PRAHA - Nejslavnější belgický detektiv všech dob Hercule Poirot slaví sto let od svého knižního narození novým případem. O další příběh populárního detektiva požádali dědici Agathy Christie spisovatelku Sophii Hannahovou. Detektivka s názvem Zavřená truhla vyšla ve Velké Británii a Spojených státech 6. září, překlady do 25 jazyků včetně češtiny následovaly o den později. ČTK o tom za vydavatelství Knižní klub informovala Radka Potměšilová.

David Suchet ve své životní roli. foto: Reprofoto

Když Agatha Christie v roce 1916 napsala svůj první román Záhada na zámku Styles, netušila, že jeho hlavní protagonista už ji nikdy neopustí. V rozhovoru pro Daily Mail v roce 1938 si postěžovala: „Proč? Proč? Proč jsem jenom tuhle namyšlenou, výstřední, otravnou bytost vymyslela?“.

Čtenáři si však elegantně oblečeného Belgičana s hůlkou, přízvukem a geniálním mozkem oblíbili a Christie psala jeho případy tempem 1,5 knihy za rok až do své smrti v roce 1976. Poirot se tak kromě 33 románů a více než 50 povídek objevil také v rozhlasových adaptacích, ve filmech, na divadelním jevišti a v televizním seriálu.

Nejslavnější filmový Poirot slaví sedmdesátiny. Davida Sucheta si vybrali potomci Agathy Christie

V roce 2014 dědici vybrali spisovatelku Hannahovou, aby Poirota vzkřísila. Na detektivku Vraždy s monogramem se stály fronty v knihkupectvích po celém světě. K letošnímu stému výročí Poirotova prvního případu vytvořila Hannahová nový román s korpulentním kníratým detektivem v hlavní roli. „Obsahuje asi můj dosud nejlepší a nejgeniálnější nápad na zápletku, když to řeknu skromně,“ řekla spisovatelka loni při své návštěvě Prahy.

V příběhu Zavřená truhla, v němž vedle Poirota vystupuje inspektor Edward Catchpool ze Scotland Yardu, hodlá slavná spisovatelka dětské literatury Athelinda Playfordová u slavnostní večeře rodině oznámit, že plánuje vydědit oba své potomky a veškeré jmění odkázat člověku, kterému zbývá jen několik týdnů života. Příběh se odehrává v říjnu roku 1929 a je zasazen do jižního Irska.

Sláva literární postavy Poirota dávno překročila hranice literatury, jeho fenomén pronikl i do filmu, tvář kníratého mužíka se objevuje na reklamních předmětech a oblečení a některé Poirotovy hlášky již zlidověly. K asi nejslavnějším knihám s Poirotem patří Vražda v Orient-expresu (1933) nebo Smrt na Nilu (1937). Poirot knižně zemřel na srdeční záchvat v knize Opona: Poslední případ Hercula Poirota, kterou Christie napsala ve 40. letech, ale která vyšla až v roce 1975. The New York Times tehdy dokonce otiskly jeho nekrolog.

Ani po sto letech popularita Poirota neklesá. Britský herec a režisér Kenneth Branagh na rok 2017 připravuje hvězdně obsazenou adaptaci Vraždy v Orient-expresu, kde by si kromě něj mohla zahrát i Angelina Jolieová. Knižní klub v říjnu vydá ilustrovanou kolekci povídek s Poirotem, z nichž jedna (Poirot a záhada na regatě) vyjde v češtině poprvé.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat