12. září 2016 7:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sté narozeniny slaví Hercule Poirot případem zavřené truhly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
David Suchet ve své životní roli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Suchet ve své životní roli. | foto: Reprofoto

PRAHA Nejslavnější belgický detektiv všech dob Hercule Poirot slaví sto let od svého knižního narození novým případem. O další příběh populárního detektiva požádali dědici Agathy Christie spisovatelku Sophii Hannahovou. Detektivka s názvem Zavřená truhla vyšla ve Velké Británii a Spojených státech 6. září, překlady do 25 jazyků včetně češtiny následovaly o den později. ČTK o tom za vydavatelství Knižní klub informovala Radka Potměšilová.

Když Agatha Christie v roce 1916 napsala svůj první román Záhada na zámku Styles, netušila, že jeho hlavní protagonista už ji nikdy neopustí. V rozhovoru pro Daily Mail v roce 1938 si postěžovala: „Proč? Proč? Proč jsem jenom tuhle namyšlenou, výstřední, otravnou bytost vymyslela?“.

Čtenáři si však elegantně oblečeného Belgičana s hůlkou, přízvukem a geniálním mozkem oblíbili a Christie psala jeho případy tempem 1,5 knihy za rok až do své smrti v roce 1976. Poirot se tak kromě 33 románů a více než 50 povídek objevil také v rozhlasových adaptacích, ve filmech, na divadelním jevišti a v televizním seriálu.

V roce 2014 dědici vybrali spisovatelku Hannahovou, aby Poirota vzkřísila. Na detektivku Vraždy s monogramem se stály fronty v knihkupectvích po celém světě. K letošnímu stému výročí Poirotova prvního případu vytvořila Hannahová nový román s korpulentním kníratým detektivem v hlavní roli. „Obsahuje asi můj dosud nejlepší a nejgeniálnější nápad na zápletku, když to řeknu skromně,“ řekla spisovatelka loni při své návštěvě Prahy.

V příběhu Zavřená truhla, v němž vedle Poirota vystupuje inspektor Edward Catchpool ze Scotland Yardu, hodlá slavná spisovatelka dětské literatury Athelinda Playfordová u slavnostní večeře rodině oznámit, že plánuje vydědit oba své potomky a veškeré jmění odkázat člověku, kterému zbývá jen několik týdnů života. Příběh se odehrává v říjnu roku 1929 a je zasazen do jižního Irska.

Sláva literární postavy Poirota dávno překročila hranice literatury, jeho fenomén pronikl i do filmu, tvář kníratého mužíka se objevuje na reklamních předmětech a oblečení a některé Poirotovy hlášky již zlidověly. K asi nejslavnějším knihám s Poirotem patří Vražda v Orient-expresu (1933) nebo Smrt na Nilu (1937). Poirot knižně zemřel na srdeční záchvat v knize Opona: Poslední případ Hercula Poirota, kterou Christie napsala ve 40. letech, ale která vyšla až v roce 1975. The New York Times tehdy dokonce otiskly jeho nekrolog.

Ani po sto letech popularita Poirota neklesá. Britský herec a režisér Kenneth Branagh na rok 2017 připravuje hvězdně obsazenou adaptaci Vraždy v Orient-expresu, kde by si kromě něj mohla zahrát i Angelina Jolieová. Knižní klub v říjnu vydá ilustrovanou kolekci povídek s Poirotem, z nichž jedna (Poirot a záhada na regatě) vyjde v češtině poprvé.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz