Velká návštěvnostPřehlídku navštívilo dohromady během víkendu 185.000 lidí. Jednalo se tak o největší akci svého druhu ve střední Evropě. |
Ale více než sto tisíc lidí, kteří v sobotu i přes obří zácpy na všech příjezdových silnicích dorazili na ostravské letiště, táhne jako malé špendlíky za jiným magnetem. Za legendárním americkým bombardérem B-52 z roku 1961 s indiánkou v plavkách ve znaku.
Dvoudenní akceNedělní program Dnů NATO potrvá od 09:00 do 16:00. Vstup je zdarma. |
Když ve středu přilétal, měl provést jeden průlet nad letištěm a pak přistát. Jenže kolos přistál až při třetím náletu. Nějaké potíže? "Ne, jen jsme si řekli, že uděláme radost lidem na ploše a Ostravanům. Abychom je upozornili, že show právě začíná," usmívá se pilot bombardéru Keith Schultz.
"Pamatuju si, že když jsem v šedesátých letech sloužil na vojně, měli jsme tam nástěnku ´Letouny našich nepřátel´. A dvaapadesátka byla na prvním místě. Takový z ní měli komunisti strach," říká ostravský důchodce pod obřím křídlem letounu.
A zvláštní pozornosti se dostává i jedné krásce. Mnohem menší a ještě o něco starší. Jedinému dosud fungujícímu Hurricane Mk 1. Pamatuje bitvu o Británii.
Jeho lesk se stonásobně zvyšuje ve chvíli, kdy se na jeho křídle objevuje generál Zdeněk Škarvada. Během druhé světové války v této stíhačce coby pilot britské královské letky začínal.
"Co cítím? Je to jako setkání s první láskou," říká Škarvada dojatě. Na "hurikánu" je poprvé od roku 1940. "Ale vzletěl bych s ním klidně i teďka," hodnotí vybavení kokpitu.
Reportáž a rozhovory z víkendových Dnů NATO čtěte v pondělním vydání deníku