Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stíhačky nemají šanci, Dnům NATO vévodí kolos z poloviny století

Magazín

  8:02
MOŠNOV - Nad mošnovské letiště přichází mraky. Mezi nimi se lehce jako primabalerina proplétá maďarský gripen a ukončuje první polovinu leteckých Dní NATO.

Výzbroj pilota stíhačky Hurricane foto: Ondřej Stratilík, Lidové noviny

Velká návštěvnost

Přehlídku navštívilo dohromady během víkendu 185.000 lidí. Jednalo se tak o největší akci svého druhu ve střední Evropě.

Ty nejmodernější stíhací stroje ve vzduchu i na zemi. Nepolapitelná F-16 v oranžových holandských barvách, po ní třeba britský Harrier, který se dokáže při letu zastavit a couvat. Jen zlomek z našlapaného programu přehlídky.

Ale více než sto tisíc lidí, kteří v sobotu i přes obří zácpy na všech příjezdových silnicích dorazili na ostravské letiště, táhne jako malé špendlíky za jiným magnetem. Za legendárním americkým bombardérem B-52 z roku 1961 s indiánkou v plavkách ve znaku.

F-16 v holandských barvách

Dvoudenní akce

Nedělní program Dnů NATO potrvá od 09:00 do 16:00. Vstup je zdarma.

Když ve středu přilétal, měl provést jeden průlet nad letištěm a pak přistát. Jenže kolos přistál až při třetím náletu. Nějaké potíže? "Ne, jen jsme si řekli, že uděláme radost lidem na ploše a Ostravanům. Abychom je upozornili, že show právě začíná," usmívá se pilot bombardéru Keith Schultz.

Všichni tam musíme. B-52

"Pamatuju si, že když jsem v šedesátých letech sloužil na vojně, měli jsme tam nástěnku ´Letouny našich nepřátel´. A dvaapadesátka byla na prvním místě. Takový z ní měli komunisti strach," říká ostravský důchodce pod obřím křídlem letounu.

A zvláštní pozornosti se dostává i jedné krásce. Mnohem menší a ještě o něco starší. Jedinému dosud fungujícímu Hurricane Mk 1. Pamatuje bitvu o Británii.

Generál Zdeněk Škarvada

Jeho lesk se stonásobně zvyšuje ve chvíli, kdy se na jeho křídle objevuje generál Zdeněk Škarvada. Během druhé světové války v této stíhačce coby pilot britské královské letky začínal.

"Co cítím? Je to jako setkání s první láskou," říká Škarvada dojatě. Na "hurikánu" je poprvé od roku 1940. "Ale vzletěl bych s ním klidně i teďka," hodnotí vybavení kokpitu.

Pilotní kabina B-52

Reportáž a rozhovory z víkendových Dnů NATO čtěte v pondělním vydání deníku

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat